Kniha je nejen potápěčský průvodce po význačných potápěčských lokalitách, ale zahrnuje i stručný popis bezpečné praxe a popis našich typických ryb na uvedených lokalitách.
Na začátku je úvod s nadpisem Ahoj potápěči a doporučení vhodné výstroje, pak to pokračuje informací o autorech a 11 rad pro bezpečné potápění.
Vlastní obsah je představován abecedně seřazenými 50 lokalitami, každá reprezentovaná minimálně dvojstranou, kde se čtenář dozví všechny podstatné údaje, doplněné mapkou a ilustračními fotografiemi.
Pod názvem lokality může být další užívané jméno, všude jsou uvedeny GPS souřadnice, kraj, obec, typ lokality, maximální hloubka, ideální doba návštěvy, u potápěčských základen název provozovatele, provozní doba, kontakty, ceník a vstup do vody, možnosti plnění, ubytování i parkování, půjčovna, stravování a příjezd k lokalitě. Důležitý je podrobný popis lokality včetně atrakcí a jejich vyvázání. Vše je logicky doplněno uvedením fauny, jiných zajímavostí a důležitých informací.
Zásadním prvkem v publikaci jsou mapy všech uvedených lokalit, které zahrnují vstup(y), přítomné atrakce, jejich případné vyvázání, dále důležitou morfologii včetně hloubek, příjezd, vstup do vody a kompasovou růžici.
Na závěr je sekci Potápěčská teorie uvedeno několik praktických informací na téma:
V sekci Fauna je uveden popis a fotografie nejčastějších obyvatel našich vod:
Celá publikace je doplněna velmi pěknými nad- i pod- vodními fotografiemi, většinou od renomovaného podvodního fotografa Michala Černého, www.mokrefotky.cz.
Knižní vazba je měkká, použitý křídový papír je ideální pro fotografie
Takový průvodce po českých lokalitách již dlouho chyběl a přes digitální věk mají podobné knihy svůj nezastupitelný význam. Za hlavní význam publikace považuji důsledné uvádění všech detailů, které jsou velice cenné pro budoucí návštěvníky a i pro ty minulé se vždy najde něco, co opomněli, co ještě neznají. Neméně důležité jsou názorné a kvalitní fotografie. Čtenáři, kteří se seznámili s prvním dílem již netrpělivě čekají na druhý díl, který bude zahrnovat přehrady, zatopená důlní díla, jeskyně a pak i lomy a antropogenní jezera, které se nevešly do prvního dílu.
Atraktivnost knihy nesnižují drobné nepřesnosti, protože jen pamětníci vědí, že na Hříměždicích nebyla kdysi základna Svazarmu, ale občasné letní soustředění vojáků ČSLA – ženistů – potápěčů a jen odborníci vědí, že linka je nevhodný termín pro vodící šňůru.
Druhý díl by bylo možno vylepšit v několika směrech: