Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské lokality v Česku 1

Lomy - jezera - písáky

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 14.12.2021)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Autor
Michal Černý a Michaela Sládková
Nakladatel
Buddy Dive s.r.o.
Rozsah
157 stran A5, mapy, kresby, barevné fotografie
Cena
490 Kč

Anotace

Kniha je nejen potápěčský průvodce po význačných potápěčských lokalitách, ale zahrnuje i stručný popis bezpečné praxe a popis našich typických ryb na uvedených lokalitách.

Na začátku je úvod s nadpisem Ahoj potápěči a doporučení vhodné výstroje, pak to pokračuje informací o autorech a 11 rad pro bezpečné potápění.

Vlastní obsah je představován abecedně seřazenými 50 lokalitami, každá reprezentovaná minimálně dvojstranou, kde se čtenář dozví všechny podstatné údaje, doplněné mapkou a ilustračními fotografiemi.

Pod názvem lokality může být další užívané jméno, všude jsou uvedeny GPS souřadnice, kraj, obec, typ lokality, maximální hloubka, ideální doba návštěvy, u potápěčských základen název provozovatele, provozní doba, kontakty, ceník a vstup do vody, možnosti plnění, ubytování i parkování, půjčovna, stravování a příjezd k lokalitě. Důležitý je podrobný popis lokality včetně atrakcí a jejich vyvázání. Vše je logicky doplněno uvedením fauny, jiných zajímavostí a důležitých informací.

Zásadním prvkem v publikaci jsou mapy všech uvedených lokalit, které zahrnují vstup(y), přítomné atrakce, jejich případné vyvázání, dále důležitou morfologii včetně hloubek, příjezd, vstup do vody a kompasovou růžici.

Na závěr je sekci Potápěčská teorie uvedeno několik praktických informací na téma:

 1. Příprava ponoru
 2. Kontrola před ponorem
 3. Práce s O-kroužky
 4. Krabička s nářadím
 5. Když zamrzne automatika
 6. Potápění pod ledem
 7. Potápěčské nehody

V sekci Fauna je uveden popis a fotografie nejčastějších obyvatel našich vod:

 1. Candát obecný
 2. Jeseteři
 3. Kapr obecný
 4. Okoun říční
 5. Raci
 6. Štika obecná
 7. Sumec velký

Celá publikace je doplněna velmi pěknými nad- i pod- vodními fotografiemi, většinou od renomovaného podvodního fotografa Michala Černého, www.mokrefotky.cz.

Knižní vazba je měkká, použitý křídový papír je ideální pro fotografie

Komentář

Takový průvodce po českých lokalitách již dlouho chyběl a přes digitální věk mají podobné knihy svůj nezastupitelný význam. Za hlavní význam publikace považuji důsledné uvádění všech detailů, které jsou velice cenné pro budoucí návštěvníky a i pro ty minulé se vždy najde něco, co opomněli, co ještě neznají. Neméně důležité jsou názorné a kvalitní fotografie. Čtenáři, kteří se seznámili s prvním dílem již netrpělivě čekají na druhý díl, který bude zahrnovat přehrady, zatopená důlní díla, jeskyně a pak i lomy a antropogenní jezera, které se nevešly do prvního dílu.

Atraktivnost knihy nesnižují drobné nepřesnosti, protože jen pamětníci vědí, že na Hříměždicích nebyla kdysi základna Svazarmu, ale občasné letní soustředění vojáků ČSLA – ženistů – potápěčů a jen odborníci vědí, že linka je nevhodný termín pro vodící šňůru.

Druhý díl by bylo možno vylepšit v několika směrech:

 1. hodila by se mapa České republiky s čísly/stránkami lokalit
 2. u mapek lokalit bývá zvykem orientační měřítko a velice užitečné pro podvodní orientaci je mít sever vždy nahoře
 3. pitoreskní kresba na obálce by jistě mohla být nahrazena atraktivní podvodní fotografií od Michala Černého

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier