Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápějte se v Chorvatsku

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 05.12.2001)
Titulní strana

Autor:
Ivana Ostoićová

Ilustrace:
Zvonimir Čačić

Překlad:
Blanka Perićová

Vydal:
I.Q., Blue Bubble edition, 2001 Záhřeb

Rozsah:
264 stran formátu 20 x 20 cm, 180 barevných fotografií a perokreseb

Cena:
1080 Kč (2001), 810 Kč (2004) a nakonec 420 Kč (2005)

ISBN:
953-98391-0-6


Anotace

Prvních 36 stran obsahuje nezbytnou historii potápění ve světě a v Chorvatsku, popis Jadranu, jeho klimatu a důležité kontaktní telefony a adresy.

Následuje 184 stran, na nichž je popis 85 potápěčských lokalit. Lokality jsou rozděleny do tří částí: jižní, střední a severní Jadran. Lokalita je vždy uvedena na dvoustraně, vlevo je textová část a fotografie, vpravo najdete panoramatickou perokresbu lokality. Kresba je opatřena orientačními hloubkovými údaji.

Následuje 24 stran příloh. Mezi nimi najdete vyhlášku o potápění, vyhlášku o rybářských povoleních a seznam potápěčských center.

Nakonec je 20 stran propagačních materiálů.

Kniha má brožovanou vazbu a je vytištěna na křídovém papíře, vychází víceméně současně v angličtině, němčině, italštině a češtině..

Komentář

Celkově bych knize vytknul nestandardní formát a vazbu. Průvodce po lokalitách je knihou, kterou budete vozit s sebou k vodě v nacpaných zavazadlech. Myslím, že by si za cenu 1.080,- Kč zasloužila tuhé desky.

Co se týká úrovně překladu a redakční práce, je kniha dobře zpracovaná, překlepů a špatných překladů jsem našel jen několik.

Celou knihou Vás bude doprovázet spousta výborných barevných podmořských fotografií pěti autorů. Najdete na nich ryby i další živočichy Jadranu, mnohé s česko/latinsko/anglicko/německo/italských názvem. Najdete tu i fotografie z vraků nebo jiných lokalit, které jsou v knize popsány. Bohužel, u některých z nich není popiska se jménem lokality a vzhledem k tomu, že jsou umístěny na celou stránku mimo přehled lokalit, nemáte šanci je identifikovat, pokud místo neznáte.

Rozsahem nevýznamná, ale dobře zpracovaná část popisující klimatická specifika Jadranu mne potěšila. Důležitá je také příloha s vyhláškou o potápění, i když u té se koncem roku 2001 čeká změna. V Chorvatském parlamentu má být schválený nový zákon.

Kresba vraku Teti u Visu

Vlastní popis lokalit je pečlivý, u každé je uvedeno shrnutí zajímavostí a náročnost. Co chybí, jsou souřadnice GPS, v dnešní době nezbytné. Většinou je však v textu napsáno, jak se na danou lokalitu dostat a jak ji zaměřit. Bohužel ale text není logicky členěn, takže tuto informaci musíte hledat v celém popisu.

Z lokalit, v knize uvedených, znám asi 20%. Porovnáním vlastních vzpomínek a textu knihy jsem došel k názoru, že popis je správný, odpovídající realitě. Kresbu vraku Teti, použitou na ukázku, oceňuji jako velice výstižnou. Na vraku jsem udělal 4 ponory a mám i několik fotografií - kresba jim přesně odpovídá.

Ve výběru lokalit najdete úplně všechny kategorie. Od lokality vhodné pro noční ponor do 12 metrů přes vraky v 30 - 40 metrech až po vraky a stěny v hloubce 80 metrů. Je otázkou, jestli je vhodné věnovat tolik místa hlubokým lokalitám, když všechny výcvikové systémy doporučují 40 metrů za hloubkový limit pro vzduch a potápění se směsmi přeci jenom není tak rozšířeno. Vyhláška o potápění, platná v roce 2001, dokonce hloubku 40 metrů výslovně uvádí jako maximální hranici rekreačního potápění.

Celkově je kniha dobrá, myslím, že jejímu rozšíření do knihovničky každého potápěče zabránila jen počáteční vysoká cena.

V České republice knihu distribuuje TPS Centrum Brno, můžete si ji objednat na jejich webu.

Únor 2004: Je k dispozici 2. výdání se stejným obsahem, pouze s malou změnou obalu, za cenu 810 Kč.

Listopad 2005: Několik desítek posledních výtisků je vyprodáváno za cenu 420 Kč.

autor: Zdeněk Šraier