Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápění

vášeň a profese

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 04.09.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Jean-Michel Oyhenart a Patric Mioulane

Vydal:
Euromedia Group, 2004

Edice:
Knižní klub v edici Universum

Přeložila:
Renata Borovičková z francouzské publikace Plongeé, vydané nakladatelstvím Hachette Livre, Paris, 1993, 2001

Lektoroval:
Jiří Hovorka

Rozsah:
232 stran, vázaný formát A4, barevné obrázky a fotografie

Cena:
asi 399,- Kč


Anotace

Základem je popis teorie i praxe prvního stupně potápěčského výcviku v FFESSM (francouzská federace CMASu), ale je to doplněno stručnými poznámkami o jiných výcvikových systémech, o různých druzích specializovaného potápění, o nejzajímavějších světových potápěčských lokalitách a dost místa je věnováno významnému podílu Francouzů na vzniku a rozvoji této aktivity i průzkumu oceánu obecně. Protože první z autorů byl úspěšným závodníkem a později trenérem národního družstva rychlostních potápěčů, popisuje zde různé druhy potápěčského sportu.

Kniha obsahuje tyto květnatě nazvané kapitoly:

Průkopníci magické hlubiny - stručná historie potápění s tabulkou dat, výrazně preferující francouzský podíl. Nicméně se podařilo do českého vydání prosadit Štěpánkovy rekordy a jeho fotografii.

Základní znalosti - zahrnují potápěčskou fyziku a anatomii.

V obleku "žabích mužů" - popis, obrázky a schémata potápěčské techniky.

První kroky pod vodou - metodika potápění na nádech i s dýchacím přístrojem, doplněná o řešení krizových situací a fyzickou přípravu potápěče, popis kvalifikačních stupňů ve výcvikových systémech s preferencí FFESSM.

Zlatá pravidla - pojednávají o přírodním prostředí, plánování a průběhu ponoru včetně použití dekompresních tabulek MN 90 (modifikace US Navy tabulek).

Rizika potápění - je kapitola o potápěčských úrazech a nemocech, jejich léčení a o resuscitaci.

Zázraky moře - popisuje podmořský život a podmořskou archeologii včetně vraků.

Proč se potápět - kapitola se zabývá různými specifickými činnostmi pod vodou: hledání vraků, potápěním v jeskyních, fotografováním, sportovním potápěním a spearfishingem.

Potápění snů - popis jednotlivých moří, jejich specifik a zajímavostí, doprovázený charakteristickými fotografiemi.

Závěrem je stručný rejstřík a stručná biografie obou autorů.

Kniha vychází v Evropě současně v několika jazykových mutacích a je určena začínajícím nebo mírně pokročilým potápěčům jako relativně podrobná výpravná učebnice.

Komentář

Oba autoři jsou dlouholetými instruktory potápění a současně fotografy a publicisty. To je výborný předpoklad pro vznik výpravné učebnice potápění, kterou tato publikace je. Přestože je na trhu více učebnic potápění, určených pro širší veřejnost, patří tato kniha z hlediska kvantity k těm obsáhlejším a z hlediska kvality k těm nadprůměrným.

Nakladatelství ostatně postupovalo na naše poměry atypicky: předložilo několik knih tohoto charakteru k odbornému posudku, za účelem zjištění, která by byla nejvhodnější a nejkvalitnější pro náš trh. Byla tak vydána pěkná učebnice, která může být současně vhodným dárkem. Nejde tolik do hloubky jako "Potápění s přístrojem", ale o to více do šířky pohledu na potápění. Podrobnější hodnocení překladu čeká na někoho jiného, za sebe mohu říci, že redaktor i lektor měli s přeloženým textem opravdu velkou práci a že na druhou korekturu obrázků již nebyl čas. S obrázky je potíž, protože z nich vyplývá rok prvního vydání originálu (1993) a protože původní nakladatelství je nedovoluje měnit na rozdíl od benevolence k textu. Rovněž ve Francii používané dekompresní tabulky mají svým charakterem blíže k tabulkám US NAVY.

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek