Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Přehrady Čech, Moravy a Slezska

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 27.12.2005)
Titulní strana

Autor:
Vojtěch Broža a kolektiv

Vydal:
Knihy 555, 2005

Rozsah:
256 stran formátu 230×320 mm, křída, pevná vazba

Cena:
590 Kč

ISBN:
80-86660-11-7


Anotace

Systematicky zpracovaný podrobný přehled všech významných přehrad na území České republiky doplňují informace o hrázích několika historických rybníků a vybraných malých přehrad. Základní technická data a text popisující vodní dílo a jeho stavbu doplňují současné i historické fotografie, většinou je uveden schematický příčný řez hrází.

Úvodem nechybí stručné seznámení s typy přehrad a historií jejich stavby. V závěru je souhrnná tabulka základních údajů o vodních dílech, výkladový slovníček a rejstřík.

Komentář

První, co čtenáře zaujme, je výpravná forma. Velký formát v pevné vazbě a uvnitř množství tabulek, schémat, mapek a především fotografií kvalitně vytištěných na křídovém papíře.

Nejdůležitější jsou ale fakta. Kapitoly o jednotlivých přehradách jsou obsáhlé, přinášejí zevrubné informace o stavbě, charakteru toku, technických zvláštnostech a strojním vybavení. Nechybí řada číselných údajů. Někdy snaha o přesnost přináší až příliš suchý, úředně znějící jazyk. O důvěryhodnosti informací svědčí, že vedoucím autorského kolektivu byl jeden z našich největších expertů na vodní stavby a autorsky se podíleli pracovníci všech povodí ČR.

Ilustrační materiál je velmi bohatý, potápěče potěší především historické snímky ze stavby a krajiny před zatopením. U několika fotografií kvalitní tisk odhalil nevalnou úroveň reprodukcí soudobých fotografií z tištěných podkladů, což na jejich informační hodnotě sice nic nemění, ale kazí to celkový dojem.

Kniha Přehrady Čech, Moravy a Slezska by neměla chybět v knihovně žádného potápěče, kterého zajímají širší souvislosti místa, kde se potápí. Z vlastní zkušenosti vím, že k některým z uvedených informací je velmi těžké se dostat. Takto ucelený popis u nás vychází vůbec poprvé.

Mimochodem, věděli jste, že hráz Máchova jezera byla postavena v roce 1272 a je to pravděpodobně nejstarší stále funkční přehrada na světě?

autor: Sládek Tomáš