Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Přívěsné motory

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 02.09.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Tim Bartlett

Vydal:
Svojtka & Co., 2004

Přeložil:
Pavel Wurm z anglického originálu Outboard Motors

Lektoroval:
Mgr. Stanislav Pazderník

Rozsah:
84 stran, brožovaný formát A5, černobílé obrázky a fotografie

Cena:
asi 199,- Kč


Anotace

Kniha je určena uživatelům a drobným opravovatelům přívěsných motorů. Obsahuje jak velice názorně vysvětlené teoretické základy jednotlivých komponent těchto motorů, tak i užitečné praktické rady pro jejich používání a údržbu. Jednotlivé kapitoly se zabývají kromě historického úvodu principem dvou- a čtyřdobých motortů, palivovým systémem, systémem zapalování, chlazení, mazání, elektrickými startéry, převodem síly na lodní šroub a ovládacími systémy. U každé kapitoly jsou pokyny k údržbě a drobným opravám popisovaných komponent, doprovázené nákresy a fotografiemi. Závěrečné kapitoly pojednávají o dílenské praxi, vhodném nářadí, "zazimování" motoru a co s utopeným motorem. Knihu doplňuje tabulka odstraňování poruch a velmi stručný rejstřík.

Komentář

Jedná se o výbornou knihu "ze života" a pro lodní život. Podání vědomostí je pedagogicky dobře zvládnuto, je velice názorné a hlavně vychází z potřeb praxe. Domnívám se, že obsah bude zcela jasný i netechnickým typům. Zkušení lodníci a mechanici si některé věci nebo jejich podstatu upřesní díky názorným kresbám. Kniha je velice solidně přeložena. Drobným nedostatkem je z principu menší kontrast černobílých fotografií oproti barevné variantě (která by byla ovšem dražší) a dualismus používání jednotek, daný originálním textem. Je naprosto nemožné, když se v jedné větě srovnávají dva dost podobné rozměry a jeden je uveden v metrických a druhý v imperiálních jednotkách. Nelze požadovat po čtenáři, aby neustále přepočítával kalkulačkou jednotky mezi sebou. Hodilo by se uvést vždy druhou variantu v závorkách.

Knihu lze vřele doporučit všem majitelům či uživatelům lodních motorů. Jistě to prodlouží životnost jejich motorů a jim samotným to ušetří nervy a finance. A pro výcvik potápěčů CMAS P*** bych ji doporučil jako povinnou literaturu.

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek