Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Prokleté moře

autor: Garkisch David  (publikováno: 21.01.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Cajus Bekker

Originál:
Verdammte See - Ein Kriegstagenbuch der deutschen Marine 1939-1945

Překlad:
Leoš Jaren

Vydal:
Mustang, Plzeň 1995, vydání 1.

Edice:
Military

Rozsah:
270 stran

ISBN:
80-85831-64-3


Anotace

Poměrně podrobná historie německého válečného námořnictva - nejmenší části wehrmachtu - za druhé světové války.

Komentář

V sedmi kapitolách s připojenými analýzami a komentáři autor přibližuje vzestup a pád německého válečného námořnictva za druhé světové války. Po výčtu slibných úspěchů v počátcích války odhaluje chybné úsudky nejvyššího nacistického armádního velení, Hitlerovu nedůvěru a nezkušenost v námořních konfliktech, velitelské nedostatky velkoadmirála Readera a především fatální chyby v komunikaci mezi jednotlivými armádními složkami. Jedním ze závěrů autora je i to, že německá armáda podcenila vývoj a modernizaci svých zbraní. Technická převaha Spojenců, zejména pak vývoj radaru, vedla k totální prohře Německa ve válce na moři.

Kniha zahrnuje nejen podrobnosti o bojích hladinových plavidel, ale i detaily ponorkové války, úlohu letectva a tajné projekty útočných i obranných zbraní obou stran konfliktu. Zajímavou kapitolou je například tajemství německých magnetických min. Ty na počátku války téměř zlomily vaz Anglii. S jejich pomocí by bývalo bylo snadné zablokovat vjezdy do anglických přístavů, německé velení však jejich význam nepochopilo. Nedostatek těchto min pomohl Spojencům vytrvat v zásobování a rozhodnout tak bitvu o Anglii.

Podobnou chybou německého námořnictva byla vadná torpéda, s nimiž se pustilo do války. Technické nedostatky nárazníků torpéd, o nichž odpovědní lidé prokazatelně věděli, zachránily v prvních letech války mnoho lodí a životů na straně Spojenců.

Strategickým omylem se ukázalo být i plánované vylodění Němců v Anglii. Tento Hitlerův úmysl příliš dlouho vázal většinu výrobních kapacit v německých loděnicích na úkor stavby ponorek. V době, kdy německé velení chybu pochopilo, bylo na obrat války na moři už pozdě...

autor: Garkisch David
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek