Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Sladkovodní ryby Evropy

Pro přátele přírody a sportovní rybáře

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 07.08.2004)
Titulní strana

Autor:
Roland Gerstmeier, Thomas Romig

Překlad:
Ing. Milan Peňáz, DrSc.

Redaktor:
Jaroslav Kašpar

Vydal:
Mgr. Jiří Černý - Vydavatelství Víkend, 2003

Rozsah:
368 stran (200x135 mm), křídový papír

ISBN:
80-7222-307-0

Cena:
392 Kč


Anotace

Třetina knihy je věnována stavbě rybího těla, ekologii, vodnímu prostředí a rybářství. Dvě třetiny systematicky popisují evropské sladkovodní ryby.

V první části jsou popsány části ryb, jako tvar těla, tvar a postavení úst, zuby, vousy, ploutve, atd. Jsou tu popsány rybí smysly, základní životní funkce, rozmnožování. Pak následují fyzikální a chemické pochody ve vodě, typy vod a jejich společenstva, ekologie ryb a kvalita vody. Pokračují potravní řetězce a výčet mnoha dalších obyvatel vody doplněný barevnými fotografiemi. První část končí zmínkou o nemocech ryb a rybích parazitech, způsobech lovu a chovu ryb.

V druhé části knihy jsou systematicky popsány druhy ryb. U každého druhu je mapka rozšíření, znaky, podobné druhy, způsob života a stanoviště. Názvy jsou uvedeny česky, latinsky, anglicky, francouzsky a německy. Každý druh je zobrazen na jedné nebo několika barevných fotografiích ve vodním prostředí, výjimečně jsou použity barevné kresby.

Komentář

Kniha mne potěšila, je to snad první kniha v češtine o sladkovodních rybách, která má místo ilustrací barevné fotografie - a to fotografie dobré kvality.

V první části knihy vysvětlené pojmy pomáhají porozumět encyklopedické části. Zajímavé jsou přehledné grafy rozšíření typů ryb v souvislosti se spádem vody, rychlostí toku, teplotou či čistotou vody. To jsem ještě nikde neviděl. Majitele lomů by mohli zaujmout kapitoly o čistotě vody, její chemii a potravních řetězcích.

Popisy jednotlivých druhů jsou obsáhlé - na několik stran. Fotografie jsou v převážné míře názorné a vystihující identifikační znaky ryb. Kniha obsahuje 260 barevných fotografií, 20 barevných kreseb, 89 černobílých kreseb a 78 mapek. Na přední předsádce je velmi praktický určovací klíč ryb podle tvaru těla. Na zadní předsádce je mapka jakosti vody na tocích ČR v letech 2001-2002.

Rejstřík je jen jeden, ale obsahuje české i latinské názvy.

Knihu doporučuji všem potápěčům, kteří chtějí něco vědět o rybách a vodách v našich krajích. Není sice nejlevnější, ale stojí za to.

autor: Zdeněk Šraier