Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tauchführer Deutschland

Die besten Tauchplätzetze

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 31.03.2010)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Titulní strana

Autor:
Alena und Dietmar Steinbach

Vydal:
Kosmos, Stuttgart 2010

Rozsah:
224 stran

ISBN:
978-3-440-12081-1

Cena:
19,95 €


Anotace

Publikace je potápěčský průvodce po 92 vnitrozemských potápěčských lokalitách Německa.

Jedná se o různé typy lokalit: ledovcová jezera, antropogenní jezera v lomech a hnědouhelných dolech, říčky, kanály, přehrady, zatopené štoly v Miltitzu i 3 aqua-parky s "jámami" pro potápěče. Členění je podle 11 spolkových zemí a pro naše potápěče bude tedy nejaktuálnější nejbližší a na lokality nejbohatší Sasko, kde ostatně manželé Steinbachovi už pár desítek let žijí a potápějí se a hlavně výborně fotografují. Úvodní stručná partie se týká limnologie a typologie lokalit a je zde přehledná mapka Německa s očíslovanými lokalitami. Závěr je pak věnován drobnému poučení o potápění, výstroji a fotografování. Nechybí potápěčsky důležitá telefonní čísla a medailonek autorů, kteří v textu připomínají i éru GST (německý a hodně militantní Svazarm) a první endérácký potápěčský časopis Poseidon.

Každé lokalitě jsou věnovány většinou dvě strany s popisem příjezdu, přístupu, místní fauny a flory, administrativní záležitosti, možnost plnění, ubytování, kontaktní adresy a telefony. Na okraji textu jsou zvýrazněné textové rámečky s GPS daty, rozměry lokality, hloubkou, viditelností a případně nadmořskou výškou. Pod tímto textem je ikonami stručně ohodnocena atraktivnost lokality, její obtížnost, zarybnění a fotogeničnost ve 4 stupních. Lokalita je doprovázena kvalitní barevnou fotografií nad i pod vodou. Publikace má 224 stran křídového papíru s barevnými fotografiemi a formát 13 x 19 cm.

Komentář

Dietmar Steinbach je výborný povodní fotograf, jehož práce získaly věhlas i za hranicemi tehdejší NDR, našim potápěčům je známý z tachovských festivalů a přes svoji ženu Alenu ze Zlína často pobýval u nás, potápěl se zde i publikoval. Alena Steinbachová je podobně aktivní a dobrá potápěčka a fotografka. Po sjednocení Německa a otevření hranic se i nadále věnují převážně sladké vodě ve všech podobách, potápí se pod ledem i v jeskyních. Jejich pečlivá práce s kamerou se projevila i v precizním pojetí zadaného tématu. Kvalitu obsahu podtrhuje solidní a moderní typografie s trvanlivým obalem. Kniha je zdrojem velice užitečných informací pro cesty našich potápěčů k nedalekým sousedům, jen u některých rozsáhlých lokalit je dvoustrana poměrně málo. Navíc by se u takových lokalit moc a moc hodila schematická mapička s příjezdy, přístupy, atrakcemi a zázemím. To někde citelně chybí.

A na závěr velice příjemná zpráva: autoři počítají s českou mutací, překlad zajištěn, právě se hledá nějaký vydavatel.

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier