Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tauchmedizin

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 08.03.1999)
Titulní strana Autor:
A. A. Bühlmann

Vydal:
Springer Verlag, 1995, 4. doplněné a přepracované vydání


Anotace

Publikace se na 167 stranách věnuje potápěčské medicíně. Zvláštní pozornost je věnována dekompresi, je zde podrobně popsán dekompresní model ZHL-16 a v příloze jsou dekompresní tabulky.

Komentář

Po několik měsících, co jsem obtěžoval různé lidi a instituce sháněním této knihy (není už k mání a ve většině evropských knihoven je ukradena), se mi ji podařilo objednat pomocí meziknihovní výpůjční služby z jedné německé univerzitní knihovny. Hned poté jsem řadu dní obtěžoval své okolí s požadavky na překlad různých částí knihy, neb německy umím akorát rovnice a čísla. Ještě že existuje optické rozpoznávání písma (OCR) a AltaVista Translations nabízí poměrně slušný automatický překlad z němčiny do angličtiny, bohužel maximálně po stránkách.

Nejcennější je pro mne pochopitelně popis Bühlmannova dekompresního algoritmu přímo od pramene. Z textu je znát, že profesor Bühlmann byl lékař, nikoli matematik - algoritmus v knize sice je, ale musite si jej poskládat z jednotlivých částí tak, jak jsou v knize uvedeny. Zajímavé také je, že v knize uvedené tabulky se liší od Bühlmannových tabulek, vydaných Svazem potápěčů.

autor: Sládek Tomáš