Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Titáni moří

Richard Jaroněk

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 17.07.2006)
Titulní strana

Autor:
Richard Jaroněk

Vydal:
Trnky-brnky, 2005

Rozsah:
176 stran (225x300 mm), křídový papír

ISBN:
80-239-6052-0

Cena:
499 Kč (e-shop vydavatele)


Anotace

Fotografie a příběhy z Mosambiku, Malajsie a Bornea, Myanmaru a Jižní Afriky. Záměrem autora je ukázat nejen nádherné fotografie rybiček prapodivných tvarů a pestrých barevných korálů, ale i obrázky, nad kterými se čtenář pozastaví. Je na nich krev, zabíjení a smrt.

Motto: Teď, když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby v moři, zbývá už jen jediné: Naučit se žít na zemi jako lidé. (George Bernard Shaw)

Komentář

Kniha se podstatně liší od všech velkoformátových publikací v mé knihovně. Text s obrázky je v rovnováze, Richard nezůstal nic dlužen své pověsti psavce. Kvalitní snímky na stranu či dvoustranu zobrazují především krásno, vyprávění doplňuje řada menších snímků.

Richard v knize vypravuje bohatě ilustrované příběhy, z nichž každý by vydal na článek do časopisu. Píše o fotografování velryb v Mosambiku, kdy velryba vyskočila tak blízko člunu, že vlna zalila vše včetně fotoaparátu. Vypravuje o lovcích mant, o zrození želvích mláďat, o žralocích, orangutanech, o milování sépií, barakudách a opět o žralocích a lidech kolem nich. Při čtení jsem se pobavil, mnohé se dozvěděl a často nevěřícně kroutil hlavou nad lidskou bezohledností vůči přírodě.

Tisk a pevná vazba je velmi kvalitní. Připomínky bych snad měl k poněkud volnějšímu nakládání s češtinou a především ke grafice, kde méně by mohlo být více. Možná jsem až příliš konzervativní...

autor: Sládek Tomáš