Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

U.S. Navy Diving Manual

Revision 6

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 15.11.2008)
Titulní strana

Vydal:
U.S. Navy, Naval Sea Systems Command, 2008

Rozsah:
992 stran 216×279 mm
(nebo jak velké si je vytisknete)

Stáhnout:
US Navy Diving Manual (PDF, 20 MB)

Anotace

Potápěčský manuál amerického námořnictva zahrnující jak z našeho pohledu klasické potápění s přístrojem a otevřeným okruhem, tak potápění s přístrojem závislým na hladině (na hadici), s uzavřeným okruhem (rebreathery) až po potápění saturační.

Manuál obsahuje i relativně stručný, ale nic podstatného nevynechávající přehled potápěčské fyziky a medicíny.

Podstatnou částí jsou i různé formuláře a postupy, specifické pro US Navy.

Komentář

Na rekreační potápění mají z celého manuálu největší vliv dekompresní tabulky. Padesát let staré tabulky byly nahrazeny zcela novými, založenými na Thalmannově algoritmu. Jsou konzervativnější než staré tabulky. U menších hloubek a kratších časů jen o málo, u větších expozic výrazněji. Byla zvětšena hloubka poslední zastávky (na 20 ft, přibližně 6 m) a s kyslíkem se i na dekompresi ve vodě počítá už od 30 ft (přibližně 9 m).

Další významné změny jsou v tabulkách pro potápění s helioxem a v pravidlech pro uzavřený okruh. Velké změny jsou annoncovány i v kapitolách týkajících se léčebné rekomprese, ale to nejpodstatnější, léčebné tabulky č. 5, 6 a 6A, zůstaly prakticky beze změn.

Manuál se věnuje především technické a administrativní stránce potápění. Téměř neřeší základní věci, jako je například způsob pohybu pod vodou (techniky kopu apod.). Z druhé strany se jen okrajově zmiňuje o potápění v uzavřeném prostoru - u námořnictva je dovoleno pouze se závislým přístrojem (na hadici).

Čtenář s hlubším zájmem o potápění (který umí anglicky), zde najde řadu zajímavých, užitečných a především spolehlivých informací. To vše zcela zdarma. US Navy Diving Manual si můžete stáhnout i ze Stran potápěčských, odkaz je v horní části této stránky.

autor: Sládek Tomáš