Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Vedení malého plavidla na moři

pro potápěče

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 07.01.2009)
Titulní strana

Autor:
Jan Jahns

Vydal:
Jan Jahns vlastním nákladem, Hlučín 2008

Rozsah:
75 stran formátu A4


Anotace

Druhé, doplněné vydání publikace z roku 1991 (viz recenze). Základní teorie potřebná k vedení malého plavidla na moři je doplněna o řadu praktických rad důležitých pro potápěče.

Komentář

Podle předchozího vydání této knihy jsem se učil řídit na moři. Rozsah stačí nejen pro řízení člunu, ale zejména z hlediska plavebních předpisů jsem o moc víc teorie nepotřeboval ani pro plavbu na plachetních a motorových jachtách. Přitom nejde o žádný tlustospis a text je v rámci možností čtivý.

"Pro východ je určen dvoukužel, jehož plošné znázornění - kosočtverec - charakteristický znak na zdech, reprezentoval názor na politiku našeho bývalého velkého východního souseda v době totality," uvádí autor jako mnemotechnickou pomůcku pro podobu kardinálního značení.

Kvalitní tisk textu a barevný tisk obrázků podstatně zlepšil srozumitelnost oproti prvnímu vydání, kde jsem si některé obrázky značení vybarvoval, abych si je zapamatoval. Řada obrázků také přibyla. Grafické zpracování je zaměřené na srozumitelnost obsahu, forma občas volá po výraznějším zásahu grafika.

Za 17 let od předchozího vydání nastala s příchodem GPS, sonaru a elektronických map revoluční změna navigační praxe, kterou jen minimálně změněný text nezachytil. Pro rychlou orientaci chybí obsah. Jelikož malonákladová technologie tisku umožňuje snadné změny, tak věřím, že nebude trvat dlouho a tyto věci v jinak velmi užitečné publikaci budou doplněny.

autor: Sládek Tomáš