Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Zmizelá Vltava

Jan Čáka

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 02.08.2006)
Titulní strana

Autor:
Jan Čáka

Vydal:
Paseka, 2002 (3. vydání)

Provedení a rozsah:
Pevná vazba, 336 stran 155x235

Cena:
cena 349 Kč resp. 279 Kč při on-line objednávce

ISBN:
80-7185-491-3


Anotace

Kniha podává obraz středního toku Vltavy před výstavbou kaskády přehrad. Ukazuje krajinu i lidi, kteří u řeky žili. V první části knihy věnuje autor samostatné kapitoly plavbě vorů, povodním, lovu ryb, životu u řeky, uměleckým dílům Vltavou inspirovaným., vodákům. Prokládá je medailony zajímavých lidí. Druhá část systematicky zpracovává zajímavá místa mezi Týnem nad Vltavou a Štěchovicemi.

Komentář

Nejucelenější dostupný zdroj informací o stavbách, jejichž zbytky můžeme vidět pod hladinou přehrad na Vltavě. Například o kostelu svatého Štěpána v Těchnici jsou tu hned dvě stránky se čtyřmi obrázky. A jeskyňka pod kostelem v (dnes Staré) Živohošti? Jistě, i o ní se tu něco najde. Je obdivuhodné, jaké množství starých fotografií, kreseb a rytin se podařilo shromáždit.

Kdo by chtěl nahlížet na knihu jako na ucelený přehled historie nebo geografie zatopeného území, může být zklamán. Autor není původním povoláním ani historik, ani geograf, ale grafik. Píše o místech, věcech a zejména o lidech, kteří ho zaujali - a jiné bez povšimnutí vynechává. Před nestravitelným soupisem faktů dal autor přednost sepsání čtivého textu plného plného příběhů, historek a zajímavostí. Dohledání dalších podrobností je ale podstatně usnadněno rozsáhlým soupisem použité literatury.

autor: Sládek Tomáš