Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jezero Ontario - vrak Juno

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - vrak
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
3 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
3 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - 12°C - - - - -
Obrázky lokality
Lodní šroub - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality

40 metrů dlouhá dubová bárka s výtlakem 209 tun poháněná lodním šroubem, postavená roku 1885 v loděnici Adam McDonald Shipyard ve Wallaceburgu.

Původně byla o 8 m kratší, ale r. 1896 byla prodloužena, aby uvezla víc nákladu. Potopila se v listopadu 1912 u Cobourgu poté, co se u Port Hope potopila bárka PB Locke, kterou táhla. V roce 1914 byla vyzdvižena, odstrojena a přesunuta na své nynější místo, kde sloužila jako vlnolam a nakládací molo pro lom na břehu.

V roce 1916 se definitivně rozpadla díky nadměrné zátěži a ledu v zimě. Led se také postaral o "zplacatění" vraku za uplynulá léta. Stále je co obdivovat, hlavně lodní šroub o průměru 2,5m, naviják kotvy ležící u vraku a občas nějakou tu kladku.

Písčité dno okolo neposkytuje mnoho úkrytu a proto se vrak stal útočištěm pro hodně ryb. Hlavně hlaváči černotlamí (Round Goby), okouni a sem tam i mladý pstruh (nebo losos, v jezeře jsou oba).

V Bownmanville na Port Darlington Road odbočit na Beach Road, těsně před jejím koncem u jezera doprava na Cove Road. Před mostem zastavit (pozor na zákazy stání) a přes prázdnou a zarostlou parcelu odnosit věci na oblázkovou pláž (asi 100 m).

Vrak je přímo naproti výtoku z jezírka asi 30 m od břehu. Krásně je vidět v největším rozlišení na GoogleMaps. Lodě připlouvající pro náklad do nedalekého lomu se starají o industriální soundtrack pod hladinou, hlavně o víkendech pozor na motoráky a plachetnice. Ze břehu ani vlnka neprozradí že se pod vodou skrývá relativně velký vrak.

Vloženo 21.07.2009. Údaje naposledy změněny dne 29.09.2013
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
21.07.2009 10:20 4 23 12 3 3
0 Slepy kuře zase našlo zrno.. Už jsem to vzdával když jsem na vrak narazil. Hodní domorodci mě nechali parkovat u baráku a vlézt d vody přes dvorek. Kolem vraku akvárium. (Zapsal Malý Pavel)