Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Minnewanka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - jezero
Nadm. výška
1475 m.n.m
Max. hloubka
100 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - 12°C - - - -
Obrázky lokality
Přehrada z roku 1912 - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality

Jezero se nachází ve Skalistých horách nad městem Banff.

Původně na místě stála výletní vesnice jménem Minnewanka Landing, založená roku 1888, kdy byla postavena první budova - hotel Beach House. Postupně přibývaly další hotely, restaurace a chatky k pronájmu. Na blízkém jezeře byly nabízeny plavby pro turisty.

V roce 1895 byla na potoku Devils Creek postavena první přehrada, která upravila pobřeží jezera. Další přehrada byla postavená společností Calgary Power roku 1912 za účelem zadržování vody. Tato nová přehrada zvedla hladinu jezera o 3,5m, přiblížila jezero vesnici a zaplavila Devils Creek. Vláda postavila přes potok nový most, aby zachovala starou cestu z Banffu. Další (a poslední) přehrada, postavená Calgary Power roku 1941, zvedla hladinu o 30 m a zatopila městečko, starou přehradu a most přes potok.

Na jezeře je čilý lodní provoz, místo bývalé vesnice je přístupné pouze lodí. Ze břehu je dosažitelná přehrada z roku 1912 a blízké domky jejích zaměstnanců. Z domů zbývají pouze základy, nejzajímavější a nejpotápěnější je přehrada - 12 m vysoká struktura s 3m vysokou korunou tvořenou kládami se zemní výplní.

K přehradě se přimyká 2 patrová betonová budova (blockhouse), kterou je možno proplouvat. Asi 100 m od ní jsou zbytky mostu, ovšem pouze podpůrné pilíře. Parkování pro potápěče je na krajnici na hrázi, přistup do vody je po hrázi pokryté vrstvou kamenů. Pro potápěče je lanem a bójkami jasně ohraničený prostor pro potápění, kde platí je zákaz vplouvání lodí. Zahrnuje přehradu a pilíře mostu.

Infocentrum v Banffu má na požádání brožuru pro potápěče s mapkou a historií vesnice. Potápění je zdarma, je ovšem potřeba zaplatit vstupné do parku, které je 9,80 CAD a platí do 16:00 následujícího dne.

Plnění je buď v Calgary nebo Edmontonu. Na dně je jemný kal, o víkendech je viditelnost mizerná, protože místo je oblíbenou destinací potápěčů a škol z Calgary. Cestou z Banffu a na hrázi se volně prochází (a blokují dopravu) divoké horské kozy.

Vloženo 31.08.2009. Údaje naposledy změněny dne 29.09.2013
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
26.08.2009 12:16 26 15 12 10 4
0 Přede mnou ve vodě jen páreček z Calgary, voda krásně čistá, prolezl jsem blockhouse, na hrázi kozy. (Zapsal Malý Pavel)

03.08.2009 18:22 22 16 13 10 1
Dole rozkopáno, hráz jsem našel až na podruhé, poprvní mě málem vcucla vpusť. (Zapsal Malý Pavel)