Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jezero Huron - Tobermory - Arabia

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - vrak
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
32 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - 7°C - - -
Obrázky lokality
Pohled na příď - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality Arabia byla třístěžňová bárka 40m dlouhá, s výtlakem 309 tun, spuštěná na vodu v dubnu 1853 v Kingstonu. První rok brázdila vody jezera Ontario, r.1854 ovšem překročila oceán (umožnilo to prohloubení kanálu na řece Sv. Vavřince) do Glasgow s nákladem 14 000 bušelů (kolik je jeden bušel?) pšenice a 500 barelů mouky. Následující rok se vrátila s nákladem který dopravila do Chicaga. Následujících 30 let přepravovala náklad mezi jezery Ontario a Michigan.  
1.října 1884 vyrazila na svou poslední cestu z Chicaga do Midlandu v Ontariu s nákladem 20 000 bušelů kukuřice pod vedením kapitána Henryho Douvilleho. 4.října, 70 mil od Tobermory, se loď dostala do bouře a začala nabírat vodu. I přes snahu posádky a pumpy běžící naplno musel kapitán následující den ve 3 hodiny ráno nařídit opuštění lodě. Po rozednění byla celá posádka zachráněna projíždějícím remorkérem.  
 
Na vrak se zapomnělo a jen místní rybáři tušili že se pod hladinou skrývá loď, neboť ryby ulovené v lokalitě měly v žaludku kukuřici. Až v r.1971 byl vrak objeven a identifikován jako Arabia.  
 
Jedná se o nejzachovalejší vrak v celém parku. Paluba je sice z většiny zborcená, ale na přídi je zbytek zábradlí, naviják kotevního řetězu, 2 kotvy a hlavně čelen (dlouhé ráhno vyčnívající před příď) původně 11m dlouhý, nyní kousek ulomený. U zádi leží opřené kormidelní kolo a přes palubu zbytek stěžně se zbytkem hlídkového koše.  
 
Kolem vraku je mírný proud a velmi studená voda. Ačkoli při potopení Arábie nikdo nezahynul, při ponoru k ní zemřelo už víc jak 12 potápěčů.  
 
Platí se 70CAD v kombinaci s dalším vrakem plus poplatek parku. Při registraci si můžete koupit za 5 dolarů lístek do exhibici, kde si kromě přírodních zajímavostí můžete prohlédnout zajímavou expozici věnovanou místní vrakům a potápění, včetně artefaktů z Arábie.  
Vloženo 20.09.2009. Údaje naposledy změněny dne 21.09.2009
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
19.09.2009 09:33 32 20 19 7 15 20
0 Naprostá bomba. Úplní Piráti z Karibiku. Lepší než Rudé moře! (Zapsal Malý Pavel)