Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dahab - Ras Mamlach Cave

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - jeskyně
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
128 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
25 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - 25°C - - -
Popis lokality Začal bych tím, že vstup do této jeskyně bez odpovídajícho tréninku a výbavy je sebevražda. Minimální požadovaný trénink pro toto místo je vpravdě ten maximální (Full Trimix a Full Cave)! Jeskyně si již vybrala desítky obětí a to přestože se zde potápí pouze výjimečně, mezi oběťmi jsou i Instruktor Traineři technického potápění. 
 
Tak a kromě toho, že Vám říkám nechoďte tam, tak těm kteří jsou na to připraveni říkám - určitě se sem vyražte podívat. Je to náročný, ale velmi zajímavý ponor. 
 
Vchod do jeskyně je zebřehu, prakticky okamžitě u vstupu do vody začíná kaňon ve kterém můžete odložit dekompresní O2, pozvolna kaňonem klesnete do 15-ti metrů kde začíná permanent line položená Andreyem Chistyakovem, po podplavání první mírnou restrikcí jste v Cavern zóně kde je ve 24 metrech vhodné místo pro odložení EANx50. Pokračujte po hlavní lajně do 50 metrů a dále pak do 65 metrů, na druhou stranu jeskyně se při klidném tempu dostanete po přibližně 12-ti minutách od dosažení 50-ti metrové hloubky. Zde se nacházejí okna do otevřeného moře která jsou poněkud těsná, ale při troše dobré vůle se skrz ně pravděpodobně dá vystoupit (já jsem to nezkoušel, vracel jsem se po lajně zpět). Při návratu můžete očekávat zhoršenou viditelnost způsobenou bublinama a prakticky nevyhnutelným drobným kontaktem se stěnami jeskyně při vstupu. Neopouštějte lajnu, výstup je vzhledem k těsnosti jeskyně poněkud náročný. Finální fáze dekomprese probíhá ve vstupním kaňonu, v mělké vodě můžete vplavat se zhasnutým světlem do Cavern zóny a zpestřit si tak dlouhá deko pohledem na hru světel pronikající do kaňonu. 
 
Závěrem: Bez odpovídajícho jeskyního tréninku a Trimixu sem vážně nelezte, v Dahabu považuji za jediného odpovídajícího průvodce do této jeskyně Andreye Chistyakova (umí tu jeskyni perfektně až do 125 metrů), případně zkuste napsat mně pakliže vám stačí max 70 metrů (hlouběji jsem tam zatím nebyl) jestli zrovna v Dahabu nejsem, jezdím tam dost často. 
 
Zdeněk Jankovský
Vloženo 26.09.2011. Údaje naposledy změněny dne 26.09.2011
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
24.09.2011 10:00 72 35 28 25 25 25
0 Zapsal Jankovský Zdeněk