Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

obec Lažánky-okr.Brno Kaolinový lom

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
430 m.n.m
Max. hloubka
10,7 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
0 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
- Průměrná
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 5°C - - - - - - - -
Popis lokality

Při výjezdu z obce Maršov směrem na obec Lažánky odbočíte vlevo, asi po 150m se dáte po polní cestě doprava kde po cca. 550m se dostanete k lomu. Po cestě dále pokračujete směrem doleva, kde po cca. 200m se dostanete na místo možného zaparkování auta. Zde se i nachází přístupová cesta do lomu prudkou úžlabinou. Na mezistupni po pravé straně místní provozují táborové ohýnky.

Druhá možná příjezdová cesta (200m od obce Lažánky) je zatarasena uzavřenou ohradou a nedá se po ní k lomu již dostat.

Naměřená hloubka při potápění v roce 2021 byla cca.11m. Pozor - pod vodou je spousta napadaných stromů. Lokalita se nevyznačuje příliš dobrou viditelností a značnou kalivostí. 

Podle místních fám má být v lomu potopen tank z 2 světové války. Tank tam asi není a nikdy asi nebyl. Byl tam pouze vyprošťovač tanků, který v 60 letech vytáhli hasiči z Tišnova.

Vloženo 16.11.2011. Údaje naposledy změněny dne 24.04.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
23.04.2021 18:20 10,7 14 6 5 1 0
0 Při příjezdu foukal dosti studený vítr. Na platu k vodě probíhalo opékaní špekáčků a podobných laskomin. Už ze břehu bylo vidět, že půjde o ponor na slabší lokalitě. Plán byl zahájit společný ponor, který se změní na tři sólové. Nakonec jedna dvojice se udržela :) V nejlepším jednom místě v cca. 4m hloubce byla možná až 2m viditelnost. Do cca.6m hloubky byla viditelnost cca. 1m, ale hlouběji už jen na délku ruky a pod 9,5m jsem neviděl ani na počítač, ani na kompas - prostě na citovku. Na dně spousty malinkých karasů, kteří se nechali klidně vzít do ruky. Viděli jsme dva obří žabáky, spousty škeblí. Pod vodou jinak spousta napadaných stromů. Našel jsem jednu plaveckou masku. Letos mě to tu stačilo, leda zase příště jen kvůli fotkám na web :) Fotky z dnešní akce na našem webíku www.alkyon.cz Ale byli jsme spokojení - bublali jsme :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

10.04.2021 14:00 9,5 14 10 5 2 1
0 Díky lockdownu jsme se podívali na lokalitu, na kterou by jsme asi jinak nevyrazili. Moc hezké okolí, akčnější sestup k vodě. Slabší viditelnost, hejna ospalých karasů. Dva ponory. Není to TOP lokalita, ale užili jsme si skvělý den. Nějaké fotky najdete u nás facebooku ALBE & diving.cz - https://www.facebook.com/albe.cz (Zapsal Barák Petr)