Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jasenice - lom

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
11 m
Změny má vyhrazeny


Obrázky lokality
Pohled na lom 2014 - obrázek poslal Urbánková Monika
Popis lokality

Vápencový lom u severně od Valašského Meziříčí.

Lom se nachází na okraji obce Jasenice jako součást geoparku Podbeskydí. Jedná se o opuštěný jámový lom, v kterém se přestalo těžit z důvodů nestability stěny v severní části lomu v osmdesátých letech minulého století. Lokalita je chráněna jako přírodní památka pro paleontologické nálezy ve zdejším vápenci. Lom je  oplocený a vstup včetně ponoru je nutné dohodnout předem se správcem lomu.

Zaparkovat lze přímo u branky a i vstup do vody po kamenných stupních je nadosah.

V polovině prosince 2014 byla viditelnost  3-4 m. Lom má rozměry zhruba 150x100 m, a my jsme naměřili hloubku 10,5 m. Je potřeba počítat s nánosem sedimentu u dna a možnosti zkalení při neopatrném pohybu.

Kromě 40 druhů mikroorganismů (několik druhů nezmarů a perlooček, z buchanek je zajímavý výskyt buchanky zimní), zde žije hojně rak říční a v celém lomu lze najít v větším počtu živé i mrtvé schránky škeble rybniční. Z ryb určitě zahlédnete okouny, plotice, kapry a možná i dva asi metrové sumce.

Na sumce jsme bohužel nenatrefili. Jinak jsme viděli vše. Pravá strana lomu je porostlá modrozelenými mechy, žlutou vápenitou houbou a tvoří za sluníčka nádhernou barevnou paletu.

Obeplavat lze lom za půl hodiny a můžu doporučit i několikrát v různé hloubce, protože uvidíte vždy něco nového a věřím, že se Vám tu bude líbit.

Vloženo 22.12.2014. Údaje naposledy změněny dne 22.12.2014
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Hranická propast Česko Sladká - jeskyně 16 km / 275°
Opatovice u Hranic Česko Sladká - lom 16 km / 265°