Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dahab - Abu Helal a Little canyon

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - ponořený útes
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
90 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
30 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
21°C 21°C 21°C 23°C 24°C 25°C 26°C 27°C 27°C 25°C 24°C 22°C
Obrázky lokality
Mapka lokality - obrázek poslal Kocourek Aleš
Popis lokality Abu Helal znamená (pokud jsem to dobře pochopil a napsal) v arabštině půlměsíc a když stojíte na břehu před cedulí *Diving area*, provedené v nefalšované arabské rzi, připomíná tvar korálového reefu spíš měsíc pár dní před novem. Tenhle půlměsíc vytváří na svoji vnitřní straně u břehu velkou lagunu.  
Po obvyklé procházce po korálech se s odřenými koleny dostanete do vody na okraji jednoho z cípů půlměsíce. Dno je zhruba ve 12 metrech a z obou stran korálové stěny což vytváří pocit, jako kdyby jste se potápěli v bazénu s korálovými stěnami. Z bazénu se dá vyplavat na volnou vodu buď v malé hloubce mezi korálovými ostrůvky nebo pak o něco dál velkou průrvou, ale pokud vyplavete mezi ostrůvky máte to blíž k Little canyonu, prakticky stačí jen stále sestupovat podél svažujícího se dna nejméně do hloubky třiceti metrů, což je minimální hloubka Little canyonu. Little canyon je, kdo by to byl řek, opravdu malý, tak akorát pro jednoho potápěče a táhlou mezeru ve korálovém dně lze sotva rozeznat. Naproti svému velkému bráškovi Canyonu je tenhle spíš rovnoběžný se břehem i když trošku našikmo, než že by směřoval ven na moře. Jestli ho chcete proplavat celý počítejte s tím, že zaručeně porušíte egyptskou vyhlášku a bezpečnostní směrnice pro potápění se vzduchem dosažením hloubky padesáti metrů, jenže ty určitě nepočítali s tím, že je dole něco zajímavého a člověka to tak táááhne!  
Pokud máte ještě dost vzduchu na návrat a dekompresi nezbývá než se vrátit, pokud ne tak na dahabském pobřeží asi přibude další pomníček. Tím, že pod vodou budete sledovat korálovou stěnu půlměsíce, z které jste původně určitě ladně vypluli, se nemusíte vrátit přes bazén, ale můžete vystoupit na vnější straně toho cípu půlměsíce z jehož vnitřní strany jste ponor začínali. 
David vonDrášek 
 
Popis výše je pro rekreační potápěče, pro zkušené Trimixové potápěče ... pozor - tohle nepřehlédněte, jste nadosah nejkrásnějšímu ponoru svého života! 
 
Little Canyon je vpravdě megakaňon. Vedle výše popsané jeskyně jejíž penetraci by neměl provádět nikdo s levelem nižším než Intro to Cave se nachází něco neskutečného. Od Little Canyonu se vydejte v hloubce 45-50 metrů na sever k divesitě Abu Talha, postupně se před vámi otevře ohromující prasklina ve dně moře, která je skoro kilometr dlouhá. Při pohledu na východ kaňonu se před Vámi během ponoru objeví vstupy do několika jeskyní (byl jsem v přibližně padesát metrů dlouhé jeskyni v hloubce 65 metrů, ale zcela určitě jsou tam i hlubší místa, je to plné různých prasklin s restrikcemi). Po přibližně 25 minutách se začne kaňon přespříliš zužovat na to abyste jím chtěli pokračovat, radši v ten okamžik už z kaňonu vymajzněte, stejně už máte nasekanýho deka víc než dost a jste skoro u Abu Talhy. Deko proveďte na reefu, začněte pohybem ke břehu na východ, pak se stočte na sever a vystupte v oblasti Abu Talha. 
 
Jako Tec guidy, kteří tento kaňon znají můžu doporučit Andreye Chistyakova nebo Alexeje Grishina (poptejte se v Planet Divers). Většina místních Vám naslibuje, že Vám ukáže Little Canyon a přitom v té hlavní části nikdy nebyly. 
 
Zdeněk Jankovský 
Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 26.09.2011
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
11.09.2006 10:00 30 36 29 27 30 30
0 Velmi pěkná lokalita (Zapsal )