Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dolní Žleb - Klopotské jezírko

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - jezero
Nadm. výška
210 m.n.m
Max. hloubka
3 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
- Průměrná
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- 3°C - - - - 0°C - - - - -
Obrázky lokality
Pohled na jezírko - obrázek poslal Czastka Ulf
Popis lokality

V dolní části hraničního Klopotského potoka (zvaného také Gelobtbach) u Dolního Žlebu, se nachází asi 4m vysoký vodopád padající do vodní nádrže, náležící k bývalému mlýnu. Rovněž celý zdejší přírodní amfiteátr obklopený vysokými pískovcovými stěnami byl roku 1856 vytvořen lidskou rukou.

Klopotským potokem, a tedy i proudem vodopádu, prochází pomyslná hraniční čára mezi Českem a Německem. Třímetrový Klopotský vodopád ovšem není přírodní, ale vznikl v souvislosti s provozem vodního mlýna jako součást umělé napájecí vodní soustavy s jezírkem. Pokud by šlo o výtvor přírody, pak by se jednalo o typ hrazeného vodopádu. Voda totiž přepadává přes hráz pískovcových balvanů, která odklonila jeho původní přirozený tok o několik metrů směrem vpravo. Stavitelem hráze ovšem nebyly přírodní síly, ale člověk.

Chcete-li Klopotský vodopád spatřit, musíte se vydat z obce Dolní Žleb po cyklostezce na levém břehu Labe směrem po proudu řeky a u hraničního přechodu pro turisty uhnout vlevo pod most železniční tratě, po cca 100m prudkého stoupání jste u jezírka. Neznačený chodník stoupá po německé straně kolem zřícenin bývalých budov mlýna Gelobtbachmühle až k napájecí nádrži někdejšího mlýnského náhonu. Na balvanu pod vodopádem je vytesáno datum 5. 10. 1856 a jméno Theodor Schneider. Potok Klopot, a tudíž i vodopád, mívají relativně dostatek vody po celý rok.

To, že vodopád není přírodní, neubírá nic na kráse místa, na kterém se nachází. V horkých letních dnech navíc nabízí hráz u vodopádu příjemné koupání stranou od hluku a davů lidí. Nad hranou vodopádu Klopotský potok vymodeloval malebnou soutěsku. Co ztrácí na délce, to bohatě dohání svým divokým nespoutaným rázem. Zdejší vegetace si svobodně roste bez dozoru lesníků, skalní stěny se navzájem téměř dotýkají a voda potoka chvílemi mizí v zajetí černých převisů. O jedinou připomínku civilizace se tudíž postarala liduprázdná pěšina.

Video z ponoru na lokalitě  ke shlédnutí na:    www.potapecidecin.cz

Vloženo 18.02.2016. Údaje naposledy změněny dne 19.02.2016
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
14.07.2017 10:00 0 0 0 0 0 0
0 V součsné době bohužel vypuštěno. (Zapsal Šinko Jan)

14.02.2016 13:00 3 6 3 3 5 5
0 Zapsal Czastka Ulf
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Jezero Milada - PM3 Trmice Česko Sladká - jezero 29 km / 216°
Lipová Česko Sladká - lom 19 km / 27°
Lipová - Spodní lom Česko Sladká - lom 18 km / 28°
Mikulášovický lom Česko Sladká - lom 16 km / 40°