Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Cosyns - Lessines

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
39 m.n.m
Max. hloubka
54 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
10 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - 5°C 6°C - - - - - - - -
Obrázky lokality
Budova základny - obrázek poslal Hamerník Zdeněk
Popis lokality

Francouzsky „Carriière de Cosyns - Lessines“ (Lom Cosyns - Lessines). Je to bývalý lom pro těžbu porfyru. Porfyr je kámen který se pro své zvlášní vlastnostmi využívá v průmuslu již téměř 300 let. Je odolný proti tlaku, otěru a mrazu a je vysoce odolný vůči chemikáliím. Z tohoto důvodu se porfyr používá pro výrobu, mimo jiné, štěrku nebo ve formě velkých bloků pro výrobu hrází (Delta práce v Nizozemsku). Po odstavení výroby 15. června 2008 byl lom zcela zaplaven podzemní vodou. V současné době je maximální hloubka 54 metrů s maximální délkou 330 metrů a šířkou 200 metrů. Pod vodou se nachází pozůstatky na dobu kdy byl lom aktivní (vlakové kolejnice, domy, navijáky, atd.). V okolí se nachází další lomy, některé částečně zaplavené ale stále aktivní.

V současné době se vjezd do areálu nachází na těchto souřadnicích: N50°42.4 E003 50.994 (viz obr.). Pro potápění je nutná telefonická rezervace několik dní předem u prezidenta klubu: Marc Allemeersch, tel: 0475 45 60 48 (francouzsky, anglicky). Po příjezdu na lokalitu je třeba vyplnit registrační formulář, kde jsou vyžadovány informace týkající se potápěčské kvalifikace a počtu potápěčů. Cena za ponor/den je 4€ za potápěče včetně instruktorů. Obsluha hovoří francouzsky a anglicky. Parkoviště se nachází za plotem v areálu potápěčské lokality a je víceméně hlídané. Povrch parkoviště je travnatý. Na lokalitě se nachází budova se šatnou a WC. Jinak zde žádný servis není. První pomoc je zajištěna (kyslík).

Parkoviště je jen pár metrů od „sestupu” k vodě. Jelikož je celý lom lemován kolmými stěnami až k vodě jsou od potápěčské základny vybudovány schody vedoucí k pontonům určeným pro nastrojení se, vstupu a výstupu z vody. Sestup a výstup po celkem 230 docela úzkých a strmých shodech je celkem náročný. Naštěstí je zde paralelně se schodištěm vybudovaná lanová dráha s vozíkem pro přepravu materiálu. Velmi užitečné. Jelikož je lom uzavřený ze všech stran a i hladina je celkem nízko je po sestupu k vodě cítit citelné ochlazení.

Viditelnost je zde proměnlivá. Zhruba do 30ti metrů se pohybuje kolem 10ti metrů. Potom je pás mlhoviny a pak se to zase otevírá ale je zde už tma. Hned vlevo od vstupního pontonu je zatopený dům. Penetrace je zakázána z bezpečnostních důvodů. Maximální hloubka je sice 54 metrů ale pamatujte že v Belgii je zákonem zakázáno potápět se hlouběji než 40 metrů vyjma technických potápěčů. Stěny lomu padají i pod vodou většinou kolmo dolů s kasdádovými stupni.

Z fauny se zde nachází mega kapři, jeseteři, okouni, štiky a daší.

Provoz lokality:
• neděle 10:30 – 16:00 hod. (zavírá se hlavní brána)
Potápěčská lokalita je oplocená a mimo provozní hodiny na ni není přístup. 

Adresa lokality:
Rue de la Loge 82
7860 Lessines
Belgique

Webové stránky:   epsm.divers.be/
Email:                  b016@skynet.be

Vloženo 17.03.2016. Údaje naposledy změněny dne 17.04.2016
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
17.04.2016 12:45 30,7 14 7 6 10 10
0 Po sestupu na ponton jsem zjistil že jsem si zapoměl v autě počítač. Po krátkém dilema jsem vyrazil po 230 schodech vzhůru pro něj. Po zanoření pod pontonem u kolem domu viditelnost trochu horší ale jinde krásná kolem 10 metrů. Od -28 metrů začínala mlhovina. Při bezpečnostní zastávce nás bavili kapříci. Po ponoru pohodové posezení na sluníčku na terase nad lomem v místní potápěčské ovčestvovně u pivíčka. (Zapsal Hamerník Zdeněk)

13.03.2016 12:34 30 16 6 5 10 10
0 Po prvé na této lokalitě. Krásné počasí. Ne mnoho potápěčů. Nádhedné místo. Celkem náročný sestup a výstup k vodě. Krásná viditelnost. Pod 30 metrů mlhovina. Viděni velicí kapři a jeseter. Dům a spoustu atrakcí. Nádherný ponor s následným barbecue po ponoru. (Zapsal Hamerník Zdeněk)
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.