Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dahab - obecně

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
100 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
26 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 3 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
21°C 21°C 21°C 22°C 25°C 25°C 26°C 27°C 26°C 25°C 24°C 22°C
Obrázky lokality
Informační tabule - obrázek poslal Toufar Vladimír
Popis lokality Jestli chcete hledat tohle místo na mapě, najděte si poloostrov Sinaj, to je ta velká věc od Suezu napravo z jedny je Suezkej záliv a Dahab je vlastně z druhý strany Sinaje tam kde je to co se v angličtině jmenuje Gulf of Eilat nebo Gulf of Aquaba.  
V Dahabu není mnoho budov větší než patro či dvě a jeden maják, který taky není vysoký, ale vyšší než všechno kolem. Dahab je tak trošku roztahanej podél pobřeží a pak trochu roztrkanej na různý strany podle nějakého podivného urbanistického plánu, který nejspíš vůbec neexistuje. Počet stálých obyvatel několikanásobně překračuje počet turistů z nichž 90% jsou potápěči (popř. i surfaři) a zbytek nepotápějící se manželky.  
 
Oblíbené jsou zde tzv. *pelešárny*, restaurace přímo na pobřeží v kterých se leží u malého stolu na kterém vám servírují jídlo. Hodně servírují ryby a platí přímá úměra - čím víc ryb na talíři tím méně pod vodou. Jídlo není drahé, jen o málo dražší než v našich restauracích, ale doma se určitě nechte naočkovat proti Hepatitidě typu A, B a proti Tyfu, nevěřte nikomu kdo vás bude přesvědčovat, že tam žádné očkování nepotřebujete a rozhodně jim taky nekoukejte do kuchyně! Po jídle je příjemné dát si šíšu - vodní dýmku, doporučuji jablkovou náplň. Proti tomu, aby z vašich útrob vycházelo spíše něco tuhého než tekutého doporučuji každý den trochu alkoholu (z vlastních zásob, na místě prakticky žádný alkohol nedostanete), mě se osvědčila Becherovka. Když došla, bál jsem se i prdnout, abych se ne...  
 
Dvě důležité silnice: První podél pobřeží, která neviděla asfalt ani, když ji zavedli, z jedné její strany jsou hotely, restaurace, potápěčské báze a z druhé jen pelešárny a občas otevřenej kousek pláže.Druhá ulice navazuje na tu první a je to arabský svět, obchody, přemlouvaní a chodníky určené pro vystavování druhořadého zboží pro turisty a dokonce! je asfaltová. Na té první je česká potápěčská základna (spojení: planet@sinainet.com.eg) umístěná do přízemí hotelu *Bamboo house*. Poznáte ji a najdete ji, velmi jednoduše. Zřejmě vám zde vyjdou vstříc přinejmenším tím, že mluví česky (kromě toho se zde dá domluvit maďarsky, polsky, anglicky a samozřejmě i slovensky a po moravsky taky) a potápět se s divermastrem který mluví česky, je rozhodně lepší než s divermasterem o kterém nevíte, jestli chce, aby jste šli do vody a nebo vám nadává. Potápět se v Egyptě musíte s místním divermastrem a maximální hloubku Egypt omezil na 30m (i proto je příjemný český divermaster). Kromě olov a flašky si vemte raději veškeré potápěčské vybavení z domova, za všechno se zde platí. Místním zvláštním zvykem je, nebrat si pod vodu nůž. Předpokládá se, celkem rozumně, že kdo má nůž, hodlá do něčeho šťourat (s Gogovým šťourátkem tu vůbec nepočítaj). Nicméně nebude nikdo nikomu bránit, aby si nůž vzal, ale pochybuji, že ho bude potřebovat. 
 
Nikde není tráva, nikde nejsou stromy, jen občas na pobřeží a v Dahabu je pár palem. Jinak samej písek, kameny, sucho, moře a spousta nepořádku. V různých částech města je různej smrad, nejvíc smrdí velbloudi, kozy a beduíni, takže to tu prakticky smrdí všude, ale nebojte - brzy si člověk zvykne. Romantika! Jedna z nejhorších věcí v Dahabu je že nejlevnější pivo stoji 5EL (asi 20Kč).  
 
Smlouvá se o všechno a prakticky furt. Evropan s nimi ve smlouvání nemůže vyhrát, jen čestně prohrát! Většina jimi udaných cen se dá srazit nejméně o polovinu. Poznámka - o cenách jídla se nesmlouvá, jsou dané! Pokud chcete jezdit na lokality či někam jinam sami místními taxíky je výhodné se na české bázi nejprve informovat o cenách a cenu s taxikářem sjednat předem a pak na ní trvat. 
David vonDrášek 
 
Legenda k informační tabuli 
1. RAS MAMLACH 
2. RAS ABU GALLUM 
3. BELLS 
4. BLUE HOLE 
5. ABU HELAGAL 
6. RICK`S REEF 
7. THE CANYON 
8. THE HUTS 
9. ABU HELAL 
10. LAGONA REEF 
11. BEDOUIN REEF 
12. EEL GARDEN 
13. LIGHTHOUSE DRIFT 
14. BLUE BEACH REEF 
15. LIGHTHOUSE 
16. POLICE STATION 
17. THE ISLANDS 
18. BEN`S REEF 
19. NAPOLEON REEF 
20. LAGONA 
21. BABY FISH 
22. COAST GUARD 
23. HELNAN REEF 
24. SOUTHERN OASIS 
25. OM SID 
26. THREE POOLS 
27. THE CAVES 
28. GABR EL BINT
Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 03.01.2007
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
26.04.2012 10:00 36 36 23 22 10 10
Byl jsem tu celý týden voda je stále dost zakalená a hlavně chybí život nikde nic kde jsou ty časy kdy tu bylo možné vidět karety velké murény trnuchy za celý týden nic (Zapsal Vykydal Pavel)

27.09.2006 09:30 34 27 29 26 30 30
0 doporučuji , užívejte si tepla a moře. (Zapsal )

22.05.2006 14:00 50 40 26 25 50 40
0 vsude v okoli Dahabu skvela viditelnost strasne malo lidi velmi doporucuji trosku vice bezp. opatreni ale jinak oprvdu pohoda (Zapsal )