Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dahab - Ras Abu Gallum

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
90 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
21°C 21°C 21°C 23°C 24°C 25°C 26°C 27°C 27°C 25°C 24°C 22°C
Popis lokality Asi 18 km na sever od Dahabu začíná rezervace Ras Abu Gallum. Je častým cílem jak potápěčských výprav na velbloudech, tak i zamilovaných párů či *hippie* z Dahabu. Do Blue Hole dojedeme autem a dál to již jde jen pěšky nebo na velbloudech. Hory tu klesají až k moři a mnohdy nechávají velbloudům jen úzkou pěšinku případně vůbec žádnou a místo se musí obejít přes kopec.  
 
Po šesti kilometrech předozadních pohybů na velbloudech konečně vytoužené místo a po obejíti malého zálivu dorazíme na krásnou písčitou pláž. Pobřeží zde vytváří širokou písčitou planinu, na které se rozkládá beduínská osada, kdysi malebná, nezkažená civilizací, dnes nastavena komerčně na rozvíjející se turizmus. Cestovky z Sharm el Sheikh tu začaly vyvážet na *pravý beduínský lunch* stovky turistů. 
 
Nachází se tu pár potápěčských míst. Jedno začíná přímo v malém zálivu. Písčitá pláž klesá prudce dolů a vlevo začíná korálová stěna, je poměrně členitá, místy s menšími kavernami. Dále je útes poněkud jednotvárný tvořen hlavně koráli rodu Porites. Stěna v těchto místech padá poměrně hluboko (v roce 1997 se tu jeden Čech ponořil do 90 m). 
 
Na další zajímavější místo je třeba přejít asi 1 km severněji až k předposlední chatrči patřící beduínovi jménem Saleh (Saleh Hut). Začíná v malé laguně z níž vyplujeme na otevřené moře. Dno, poseté množstvím korálů, klesá velice zvolna do hlubin. Ze dna tu vystupuje množství obrovských skal a korálových bloků. Nejzajímavější je přímo naproti laguny. Ponor směrujeme doprava a mělčinou se vracíme zpět do laguny anebo, pokud máme dobrou spotřebu a kondici, pak můžeme doplout až k pláži do zálivu. Pozor, čím hlouběji plujeme, tím větší oblouk budeme muset obeplout. 
 
Třetí a poslední místo, kde se tu můžeme potopit, je poměrně zajímavá protější stěna zálivu. Nedosahuje však kvalit Bells. 
Ras Au Gallum je výborným místem ke strávení romantické noci. Beduíni se nám postarají nejen a večeři, ale i o zajímavý tabák do šíše. Ráno se můžeme vrátit do Dahabu anebo jet dál na sever až na Ras Mamlach. 
 
Petr Paszek
Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 05.12.2004
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
30.09.2006 10:30 35 35 27 27 20 20
0 2 ponory v severní části. Zvyklé korály a rybky - lokalita je korálový svah. Viděna 1 želva. Od severu vcelku drsný proud - divemastr ho neodhadl netrefil už zpátky do výstupové lagunku, takže byl nouzový výstup přes reef ... (Zapsal )