Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dahab - Ras Mamlach

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
60 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
25 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
21°C 21°C 21°C 23°C 24°C 25°C 26°C 27°C 26°C 25°C 24°C 22°C
Popis lokality Lokalita se nachází přibližně uprostřed mezi Dahabem a Nuweibou, na severním okraji rezervace Abu Gallum. Hory se tu opět přibližují až k moři a tvoří nevelký skalnatý mys, jehož šikmé stěny padají do vody. Vzhledem ke značné vzdálenosti je Ras Mamlach málo navštěvován. Občas tu přijíždějí potápěči z Nuweiby (tam se moc nemají kde potápět), avšak z Dahabu tu nejezdí nikdo. 
 
Vstup do vody je z písčité plážičky na jižním okraji mysu přes písčitou lagunu. Zprvu plaveme nad bílým písečným dnem v hloubce 4-6 metrů a míjíme barvité ostrůvky korálů dosahujících hladiny. Kolem ních nesčetná množství ryb a na písku lze občas potkat rejnoky.  
 
Dále stěna prudce padá dolů, je značně členitá, s menšími či většími zářezy a kaňony či vyčnívajícími skalami porostlými nádherně měkkými i tvrdými koráli. Ve stínu mnohých skal se shlukují hejna ~skleněných ~ rybiček (glassfish). V tůni lze spatřit i větší ryby, setkali jsme se tu se samotnou velkou barakudou (1,5 m), napoleoneny, i hejna ryb jsou mnohem bohatší a větší než kolem Dahabu. Postupně lze oplout celý mys a vrátit se mělčí vodou zpět do laguny. Druhý ponor můžeme vést podél stěny jižním směrem. 
 
K zajímavostem patří nedaleko podmořská jeskyně, jež je však poměrně rozsáhlá a členitá, potápěč se tu může snadno ztratit i pár metrů od vchodu. Potápění zde již vyžaduje plnou výbavu pro jeskynní potápění. Před léty v ní zahynuli čtyři potápěči najednou (a pak údajně i ti, kteří je šli hledat).  
 
K zajímavostem patří i pukliny na pobřeží, které tu vznikly asi před sedmi léty při zemětřesení. Jsou asi čtyři, dlouhé asi 40 metrů každá. Jsou vyplněné mořskou vodou a dvě z nich jsou natolik široké, že se dá v nich potopit. Zjistili jsme, že se v hloubí rozšiřují na 2 až 3 metry, avšak maximální hloubka je 5 až 8 metrů. Z velké části jsou již zanesené pouštním pískem.  
 
Petr Paszek
Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 05.12.2004
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.