Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Senec - Guláška

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - jezero
Nadm. výška
128 m.n.m
Max. hloubka
17 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
6 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 581 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
2°C 2°C 4°C 7°C 11°C 14°C 16°C 18°C 17°C 14°C 9°C 4°C
Obrázky lokality
Pohled na jezero - obrázek poslal Ledvina Milan
Popis lokality

Fajn potápění. Jedno z nejčistších „jazer“ (tak tomu místní opravdu říkají) na jižním Slovensku a je to asi tím, že je zde zákaz koupání a provozování jiných vodních sportů. Avšak jak zjistíte, nikdo ho vůbec nedodržuje.

Proto doporučuji ponor během týdne nebo o víkendu velice brzy po ránu, protože jinak jsou zde davy lidí a voda je pak trochu zkalená. Prostředí není taky zrovna dvakrát optimistické, když se chcete dostat k vodě, musíte překonat pole plastikových lahví a jiných nechutností, kteří zde zanechali náruživí nudisté, turisté a místí domorodci, nemluvě o tom, že i v největších hloubkách (okolo 15-ti metrů) najdete řadu odpadků.

Hloubka průměrně 14 - 15 metrů, v členitém kopcovitém terénu je možno najít i prohlubeň 17 metrů.

Ve vodě je množství trav, řas, skládka asi 50 pneumatik, loďky, stromy i pouze kamenité úseky. Najdete zde také cívku od kabelu, lžíci bagru, převrácenou vanu (pozor na zkažený vzduch).

Z ryb - kapři, štiky, sumci, určité období v říjnu jsou v třímetrové hloubce kolem břehů desítky mladých úhořů, kteří se nechají chytat do ruky.

Běžná viditelnost je kolem pěti metrů.

Pro potápění je ideální nejstarší část štěrkovny (pokud jedete od Sence tak po levé straně je hned od cesty vidět, je to až třetí odbočka za seneckou továrnou, pokud jedete od Bratislavy tak to zaručeně také nemůžete minout po levé straně).

Pro vstup do vody tu je připraveno plato, kousíček od něho asi 25 m je červená bójka, u které v hloubce 8 m najdete podvodní atrakce (keson, prolejzačky, potopené pneumatiky, podvodní nalejvárnu, stromy) a pokud se budete hezky dívat, tak najdete zajímavé poselství, které zde zanechal potápěčský klub Amfora ze Šaly.

V této části štěrkoviště je i zajímavá vodní flora a fauna, ryb je tu opravdu hodně, když budete obezřetní tak zaručeně potkáte i nějaké ty sumce, ale na dně je už bahýnko, takže se voda dost rychle zkalí. Pokud vám jde o viditelnost a hloubky můžete si zajet na novější část jezera,tam to stojí za to, protože viditelnost je opravdu úžasná.

A teď pár negativních postřehů: Dávejte si pozor na hlavu až se budete vynořovat, po hladině se totiž s oblibou prohání závodníci na vodních skútrech a vodní lyžaři - na potápěče zrovna moc ohledů neberou. Dávejte si pozor na časté konflikty s rybáři, kteří projevují různě svou nervozitu při plašení ryb nebo dokonce při zamotání se do vlasců a následném přeřezání - cituji: `Ja ty kurvy podrežem!`. !!

Postupně zde probíhá "parcelizace". Majitelé jednotlivých políček si své začali oplocovat a přístup k vodě postupně skončí. Zřejmou vyjímkou bude asi strana od skůtrů!!!

Na Guláške pôsobia (2010) na súkromných pozemkoch tieto potápačské základne:

ATOL SENEC na Guláške obnovil svoju činnosť a opäť funguje! Základňa s bezpečným vstupom do vody, pohodlným a čistým priestorom na prezliekanie sa a prípravu, príjemná lokalita s možnosťou parkovania - to všetko sa nachádza pri známom Modrom domčeku. Viac informácií na www.atolgulaska.sk

Potápači Senec - http://www.iantd-slovakia.com na base (na južnom brehu, pri hlavnej ceste). Kontakt: SaMZ s.r.o. (+421 944 181 046)

DiveINN - Potápačský klub - http://www.DiveINN.sk (na severnom brehu). Dobrý prístup, uzavreté (chránené) parkovanie, WC, prístrešky so sedením a priestorom na grilovanie, stanovanie priamo v areáli, pohodlný vstup do vody, mólo, 5 výcvikových plošín, množstvo atrakcii pod vodou (3x 250m okruhy), plnenie fliaš (vrátane Nitroxu), požičiavanie výstroja, WC. Potápanie je ZADARMO -- stačí sa ohlásiť kvôli vstupnému kódu na bráne do areálu. GPS: 48.215569,17.43299. Kontakt: Michal Palkovič (0905 602 430, 0910 946 114) www.KurzyPotapania.sk, https://www.facebook.com/pages/Diveinn/741977765913099.

Potápačská škola POTÁPAČ- www.dibstech.eu,www.potapac.eu ,igor@potapac.eu pôsobí na severovýchodnom brehu. Pod vodou má výcvikovú plošinu a 2 trasy s množstvom atrakcii. plnenie fliaš,dobrý prístup k vode.Ak máte záujem potápať z našej základne volajte: Igora 00421/905 229997 Poplatok 2€/potápač/deň ,stan 2€/deň,caravan 4€/deň

STUBA DIVERS www.stubadivers.sk kvalitní nekomerční skoro československý klub poskytující služby jen svým členům a jejich přátelům. Klub je známý organizováním DIR táborů až do roku 2013

Wobbegong Na severní straně jezera. Poskytuje foukání, půjčování lahví, přístřešek, parkování, Toi-Toi, dva okruhy atrakcí plošina. https://sk-sk.facebook.com/wobbegong.bdc

Potápanie sa mimo základní je na vlastné riziko (pozor na surfistov, skútristov). Ostatné brehy sú určené nudistom, rybárom, surfistom (skutristom) a kúpajúcej sa verejnosti. Prosím, rešpektujme to - len tak sa vyhneme zbytočným konfliktom.
 

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 22.10.2016
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
22.04.2023 10:30 16 27 10 7 9 13
0 Sumci a mega okouni na místech u vraků velká krása. (Zapsal Podsadný Roman)

07.04.2023 12:00 13 5 8 7 7 8
0 Ryby začínají ožívat. Kapři, okouni, sumec, candát a spoustu drobotiny. Na lokalitě sami. Viditelnost luxusní. (Zapsal Račák Ladislav)

26.07.2022 18:00 10 23 23 23 6 5
0 Příjezd na Dive In z druhé strany podél kolejí. Na lokalitě pár místních. Ve vodě pohoda, štika, sumec, slunečnice a obr kapři. (Zapsal Račák Ladislav)

16.07.2022 16:00 11 25 21 19 7 9
0 Chtěli jsme se po letech podívat na bázi Wobeggong a ta je bohužel kvůli nějakým majetkovým sporům pryč. Najdete schody k vodě, bránu odkud jsou vyvázané dva okruhy, většinu atrakcí, jen už asi není radno spoléhat na nějakou údržbu. Šli jsme doprava po bílém okruhu od plata k velrybě, tam jsme zahli k letadlu, nějak jsme se dostali na žlutý okruh ale jedním směrem se linka ztratila v houští na dně, tak jsme po druhé žluté lince doplavali zpět k bráně. Zkusili jsme ještě kousek opačným směrem po bílé. Všechno v pohodě, jen na břehu není žádný servis, parkujete na pankáče, klíče od auta si musíte někam schovat. Příjezd je kolem celého jezera od hlavní křižovatky na jinu proti směru ručiček, dost tankodrom. Ostatní příjezdy (od Doprastavu nebo přes koleje) jsou záměrně zatarasené. Pravděpodobně bude břeh v tomto místě ohrazen a rozparcelován a bude konec. Příště asi raději zkusíme DiveINN. (Zapsal )

06.07.2022 11:00 14 28 25 18 5 4
0 u kanoe sumec, dvě štiky. Kolem na platech probíhaly kurzy. Viditelnost v dírách klesá, podél šňůr se dá plavat ve viditelnosti kolem 4-5 m. Kostlivec je přesunut podél břehu za cívku, červená bóje u velkého plata aktuálně odstraněna. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Čierna voda Slovensko Sladká - štěrkoviště 17 km / 127°
Dunajská Lužná - Malé Košariská Slovensko Sladká - štěrkoviště 17 km / 222°
Most pri Bratislave, Zelená voda Slovensko Sladká - štěrkoviště 14 km / 247°
Oľdza Slovensko Sladká - štěrkoviště 15 km / 180°
Rovinka - Veľké Košariská Slovensko Sladká - štěrkoviště 17 km / 224°
Senec - Slnečná jazerá Slovensko Sladká - jezero 1 km / 27°
Senec - štrkovisko Slovensko Sladká - štěrkoviště 2 km / 12°
Senec DiveInn Slovensko Sladká - pískovna 1 km / 35°