Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Zakynthos

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - jeskyně
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
40 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
30 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - - -
Popis lokality

Zakyntos je menším z Ionských ostrovů při pobřeží Peloponésu v Řecku.

Je zde několik potápěčských center. Já se potápěl s Diver`s Paredise (www. diversparadise.gr) v okolí zátoky Laganas v jižní části ostrova. Laganas je středisko na asi 10 km dlouhé písčité pláži známé tím, že zde kladou vejce mořské želvy Caretta-Caretta.

Obecně se lze v Řecku potápět pouze s certifikovaným potápěčským centrem kvůli ochraně antických památek pod vodou. Na ponory se jezdí lodí ke skalnatým ostrohům na jihu ostrova. Každá cesta trvá asi 40 min, ponor asi kolem 50 minut. Je možno udělat až tři ponory denně, bohužel noční nejsou možné.

Jsou k dispozici 10,12 a 15 litrové lahve a zátěž v ceně ponoru a to včetně cesty lodí na místo a vzduchu.Ve vodě je mužno vidět značné množství ryb od sardinek až po murény, taky chobotnice, sepie a při troše štěstí (já ho měl) i mořskou želvu.

Lahůdkou jsou pak ponory v jeskyních a podmořských komínech, z nichž jsou některé dost úzké, ale právě v nich rostou červené korály. Na víc na ostrově, jako asi ostatně všude v Řecku, panuje naprosto pohodová atmosféra a k domluvě s domorodci stačí naprosto základní znalost angličtiny.

Ceny ponorů jsou závislé na množství ponorů a se zvětšujícín se množstvím klesá cena za jeden ponor. Já jsem absolvoval 18 ponorů po 25 EUR s tím, že jsem si půjčoval navíc automatiku a žaket.

Další informace o ostrovu je možno získat i v češtině na http://ms.vfn.cz/~chir/zakynthos/index.htm a dále v angličtině na http://www.zanteweb.gr

Aktualní informace ze srpna 2008: doporučují dive center Blue dolphin (na kraji Laganas směrek ke Kalamaki) - fantastický pohodový personál a skvělí divemasters. Možné jsou i noční ponory. Ceny se pohybují jak je napsáno výše - od 25 EUR/ponor po 45 EUR/ponor. K pikovkám fauny patří i tuleni středomořští - bohužel neměl jsem to štestí.

V blízkosti zátoky laganas spousta kaveren vhodných pro první "ochutnání" pocitů z jeskyně. :)

Tip od JW pro Zakynthos: Pokud chcete prožít klidnou dovolenou "pár metrů" od potapěčských lokalit, nejezděte do Laganasu (to není Řecko, ale parodie na Las Vegas!), ale na jižní cíp ostrova do vesničky Limni Keri. Je zde dive centrum Turtle Beach a všechny lokality, na které se jezdí i z ostatních turistických středisek, jsou pár minut jízdy lodí. V dive centru jsou ochotní a kompetentní lidé, lokality jsou nádherné, s členitým terénem a spoustou jeskyní a plné života i atraktivního (já např. měl to štěstí potkat nejen Careta careta, ale i středomořského tuleně).

Vloženo 21.10.2003. Údaje naposledy změněny dne 25.09.2013
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.