Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Tascó Petit

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - stěna
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
18 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
13 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 3 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 20°C 20°C - -
Popis lokality

TECHNICKÉ ÚDAJE

  • Úroveň potápěče: *
  • Maximální hloubka: 18m
  • Doporučená doba ponoru: 35 minut Neprovádět při následujícím směru větru: J, V
  • Kotviště číslo 7, Illes Medes rezerace

Potápění v oblasti Tascó Petit není zvlášť obtížné a vyžaduje pouze znalosti v rámci uvedené úrovně potápěče. Přesto je zde potápění velice zajímavé a není pochyb, že nováček v potápění bude za této hloubky těžko hledat bohatší lokalitu u pobřeží Středozemního moře. Trasa ponoru lemuje hranici ostrůvku v hloubce menší než 18 m. Potápění v hloubce 15-ti metrů je zde určitě zajímavé.

JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ

Lodí se lze dostat k nejjižnějšímu bodu souostroví, k ostrůvku Tascó Petit, k severnímu bodu Carall Bernatu. Bóje č. 7 od Direcció General de Medi Natural leží na jihovýchodě ostrůvku. Tato bóje se také využívá jako startovní bod k lokalitě Carall Bernat, odkud je velice snadno dosažitelná.

ORIENTACE PŘI PONORU

Ponor začneme sestupem podél řetězu bóje až na dno v 18-ti m, které je pokryto velkými skalami. Odtud začneme plavat ke skalním útesům ostrova, kde můžeme spatřit “white seabreams”, “gilt-heads”, “groupers” a jiné druhy ryb; dále pak mořské houby, “bryozoans, korýše, měkkýše a mořskou trávu. Bohatost místního života je hlavním důvodem, proč tato lokalita patří k jedné z nejoblíbenějších v Illes Medes.

Ponor vedeme okolo ostrůvku, skalní stěnu po naší pravici. První metry nastává velké klesání. Zastavíme se v cca. 13 či 14 m a v této úrovni plaveme dále, až dosáhneme jižní stěny, která v tomto bodě ostře klesá do 18-ti m. Od tohoto bodu můžeme spatřit velký skalní výčnělek, u něhož nalezneme “white” a “zebra seabreams”.

Když mineme výčnělek, uvidíme po naší levici vrcholek skály, který leží samostatně od Tascó Petit, a dosahuje výšky 12-ti m. Když se přiblížíme, aniž bychom změnili doporučenou hloubku tohoto ponoru a zároveň ztratili z očí stěnu Tascó Petit, uvidíme malou skupinu gorgónií, která je v této oblasti jediná. Poté se vrátíme k Tascó Petit a všimneme si svahu, který se nad námi markantně pne (60°) od hladiny do 12-ti m pod hladinou. Znamená to, že se právě nacházíme na západním okraji ostrůvku, kde při troše štěstí a čisté vodě můžeme spatřit manty (eagle rays) nebo rejnoky (“skates” ).

Dále, po naší levici, se nachází další skála, která leží samostatně blízko Tascó Petit. Navštívíme zde “groupers” a dále pokračujeme okolo velkých skal, které nás postupně přivedou do mělčích vod (až 4 m). Pro nováčky to znamená dávat si pozor na udržení hloubky, aby vzhledem k náhlému stoupání nenastal rychlý výstup na hladinu, kde je to nebezpečné vzhledem k velkému lodnímu provozu.

Mezi těmito skalami, které tvoří spolu s posidóniemi, hrubým pískem a oblázky typické dno v tomto trojúhelníku skal Tascons a Carall Bernat, najdeme hojnost mořského života. Když připlaveme k východní části Tascó Petitu, klesneme k atraktivnímu dnu skály, abychom si zde prohlédli “white seabreams”, “giltheads” a “groupers”, které jsme viděli na počátku našeho okruhu. Protože Tascó Petit má malý obvod, budeme mít jistě čas prohlédnout si v závěru i hojnost ryb v této oblasti.

Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 12.09.2013
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
01.09.2013 16:30 25 32 23 20 15 10
0 Jako každý rok jsme první zářijový týden trávili potápěním na medesách s Diving Jesenný. Fotky a krátký článek je na www.scubadivers.cz (Zapsal )

05.09.2012 17:00 28 28 24 20 15 10
0 Několik volně plujících murén, chobotnice v díře a spousta zde obvyklých ryb. (Zapsal )

05.09.2011 11:30 33 28 24 22 20 20
0 Druhý den se viditelnost zlepšila. No a hlavně jsme konečně potkali, po několika letech na ostrovech, měsíčníka. Dále pak rejnok, a tradičně kanici, murény, ropušnice a nahožábří plži. (Zapsal )