Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Punta Salines

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
18 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: jedna hvězda 
Maximální hloubka: 18 m 
Doporučená doba ponoru: 40 minut 
Doporučené vybavení: kompas 
Neprovádět za následujícího směru větru: V  
 
Costa del Montrgí, v rámci rezervace Illes Medes, 0,9 námořních mil od přístavu l´Estartit 
 
 
Tento ponor je zajímavý tím, že je zde možno navštívit dvě oblasti skály nazvané Punta Salines, která je jedním z hraničních bodů rezervace Illes Medes. Jedna část ponoru je v semi-rezervaci, kdežto druhá část - severní strana skály - je již mimo rezervaci. Je zde možné porovnat různé úrovně chráněných oblastí rezervace a oblast nechráněnou vůbec.  
 
Tento ponor zvládne každý potápěč za předpokladu, že moře bude klidné (lokalita je na otevřeném prostoru. Začátečníkům je doporučeno hlídat si hloubku, neboť mořské dno je zde v 18-ti m místy až ve 20-ti m.  
 
Ačkoliv na této lokalitě není nutná práce s kompasem, neboť trasa vede po celou dobu u skalní stěny, je dobré vědět momentální pozici a zároveň to může sloužit jako procvičení se v používání tohoto přístroje.  
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Pluje se k Punta Salines, který označuje severní hranici rezervace Illes Medes. Žlutá bóje označuje lokalitu a je také určena pro kotvení (jižní strana lokality). Při potápění mimo sezónu je třeba se ujistit v kanceláři správců rezervace o umístění bóje, neboť může být vlivem bouřek odváta. 
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
 
Jakmile jsme zakotvili, plaveme přímo ke stěně útesu k nejnižšímu bodu mezery, kterou najdeme mezi vnitřním a vnějším pahorkem lokality (nazývá se Coll de les Salines), a která je na sever od našeho kotviště. Tato varianta je lepší než sestoupit přímo podél řetězu na dno, které je v těchto místech 22 m hluboké. 
 
Když dosáhneme vytyčeného bodu, klesneme podél stěny útesu na dno do 15-ti m. Stěna je plná děr, které vypadají, jako by vedly přímo skrz výběžek. Chvíli se porozhlédneme, abychom se sblížili s oblastí, a po té začneme plavat, stěnu skály po naší levici. Je třeba zkontrolovat hloubkoměr a vyvážit se v 18-ti m, kde setrváme - dno dále postupně klesá až do 23 nebo 24 m, což je větší hloubka než jakou povoluje kvalifikace pro 1 hvězdu CMASu. (Omezení hloubky samozřejmě neplatí pro potápěče s vyšší kvalifikací).  
 
Při dosažení naší maximální hloubky budeme právě připlavávat k východní stěně Punta Salines. Toto místo může být identifikováno menšími trhlinami a puklinami a nejzajímavějším druhem je zde červený korál. Tento korál je menší než v Illes Medes, a to vlivem toho, že se nachází v mělké vodě a také tato oblast je chráněná až v poslední době. V těsném sousedství můžeme vidět kolonie fronds (kapradí).  
 
Dále jsou tu někdy k vidění ostnaní humři spiny lobsters. Tito korýši se více vyskytují na pobřeží Costa del Montgrí než na ostrovech. Rezervace je tu důležitým faktorem, neboť tato oblast je na jejím okraji a tito tvorové jsou tímto částečně chráněni.  
 
Zanedlouho se budeme podle kompasu stáčet na západ, to nám bude označovat, že opouštíme severní část . Jsou zde hluboké trhliny, malé komíny, rovnoběžně s pobřežím Costa del Montrgrí, a v nich také můžeme nalézt ostnaté humry.  
 
Tak jako v jiných pobřežních vodách, i zde byly nalezeny pozůstatky po románských vracích a ačkoliv byla celá oblast dopodrobna prozkoumána, stále je zde možno najít například kousky z amfory, a pod. V tuto chvíli, kdy náš celkový čas na dně je 20 minut, se otočíme a plaveme po stejné trase zpět, tentokrát skálu po naší pravici. Ponor ukončíme v bodě, kde jsme započali náš ponor. 
 
Pokud se chceme potápět na Punta Salines v době, kdy nepatrně vane severní vítr, je lepší navštívit jižní stěnu lokality, než-li riskovat odvanutí na širé moře. Abychom tak učinili, plaveme k pobřeží od bóje, tak že máme stěnu po naší pravici. Neustále kontrolujeme hloubku a po uplynutí 20-ti minut od zanoření se vrátíme. Nejběžnější druhy života na této lokalitě jsou bílé gorgónie, chobotnice a white seabream. Jak je zvykem na pobřeží, ti poslední jsou mnohem méně přátelštější než na ostrovech.  
 
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.