Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Dofí Nord

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - jeskyně
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
25 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: dvě hvězdy 
Maximální hloubka: 25 m 
Doporučená doba ponoru: 40 minut plus dekompresní zastávka 
Doporučené vybavení: 18-ti litrová láhev nebo dvojče, svítilna, dekompresní tabulky nebo potápěčský počítač 
Neprovádět za následujícího směru větru: SV, V  
 
 
Bóje č. 5 v Illes Medes rezervaci 
 
 
Tento ponor, který je zvlášť pozoruhodný, nepředstavuje velké technické znalosti, přesto je vhodný pro dvou-hvězdičkové potápěče, stejně jako na Cova de la Vaca. Trasa ponoru začíná u jeskyně nazývané Cova del Dofí, kterou je snadné najít, neboť je dost široká a oba její konce jsou vždy viditelné. Po té je možno navštívit severní stěnu Meda Petita, kde jsou velké formace gorgónií. Dále je zde vchod do dlouhého tunelu Túnel Llarg, kde se často nalézají velké groupers. Do popisu tohoto ponoru je také začleněnai varianta pro zkušené potápěče (tři hvězdy), kteří při návratu mohou navíc navštívit úzký tunel Túnel Llarg, který klesá pod 25 m. 
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Loď připluje k severní stěně Meda Petita, do oblasti nazývané Dofí Nord, v Bedia dels Caganers, kde leží dvě bóje, 5a a 5b. Loď může být uvázána k jakékoliv z nich, neboť obě jsou velice blízko trhlině, jež označuje vchod do Cova del Dofí. Toto je bod zanoření. 
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
 
Od lodi plaveme směrem k trhlině označující vchod do Cova del Dofí. Navrhujeme plavat k tomuto místu po hladině než-li jít podél řetězu bóje na dno. Vchod do jeskyně je v mělkých vodách (mezi 2 m až 4 m pod hladinou) a kdybychom plavali směrem od dna, mohli bychom vchod vzhledem k výběžku, který leží v 10-ti m, minout.  
 
Ústí do jeskyně je asi 2 m vysoké. Chvíli po té, co si naše oči zvyknou na tmu po vstupu do jeskyně, si všimneme světlejšího úseku, čímž je vzdálený východ. Tunel je velmi krátký, pouhých 25 m a postupně klesá do 12-ti m. Ve stropě si všimneme různých puklin a výběžků, kde můžeme nalézt meagres . Opodál budeme moci v protisvětlu jasně vidět sošku delfína. Cova del Dofí je jedna z nejvíce fotografovanějších míst v Illes Medes, a to právě kvůli protisvětlu v jižním východu jeskyně. Můžeme zde dále nalézt díry, které vedou od 12-ti m až na hladinu. Objevují se tu white seabream, blunt-headed holy-fish, crayfish a giltheads .  
 
Když si jeskyni prohlédneme, vrátíme se zpět do místa, odkud jsme vplavali dovnitř, což znamená výstup do cca. 4 m. Z jeskyně plaveme dále doprava, podél skalní stěny Punta de la Ferral (stěnu po naší pravici), kterou si prohlédneme. Před námi se objeví svah s klesáním v úhlu 60 st. Po uplavání dalších cca. 100 m dosáhneme 20-ti m hloubky. Toto je oblast gorgónií, kde také nalezneme blunt-headed holy-fish. 
 
Pokračujeme až do 25-ti m, kde se vyvážíme, abychom takto pokračovali v ponoru. Hledáme velký otvor, téměř 10 m vysoký, který je vchodem do dlouhého tunelu (Túnel Llarg del Dofí). Podíváme se blíže na pár velkých skal okolo vchodu, kde bychom při troše štěstí mohli uvidět groupers a další běžnou faunu vyskytující se na skalním dně. V tuto chvíli je náš celkový čas na dně cca. 30 minut, a proto bychom měli myslet na návrat. Vracíme se stejnou cestou, skalní stěnu po naší levici, a vystupujeme pomalu, abychom provedli dekompresní zastávku.  
 
Poznámka: Pokud jste se zdrželi okolo severního vchodu vedoucího do dlouhého tunelu, mohli jste pár metrů dál na východ spatřit malou škvíru. (Škvíra je pár metrů dál na východ od ústí tunelu a její vchod je v úrovni mořského dna). Škvíra je vchodem do malé, úzké komory, kde je spoustu sedimentu. Komora je ve tvaru „L“ a je to slepá ulička. Tato zpráva je čistě informativního rázu; prozkoumávání komory nedoporučujeme.  
 
Když mineme zónu gorgonií (v 18-ti m), pokračujeme výše do 6-ti m, abychom si zbytečně nezvýšili čas na dekompresní zastávce v místě, kde není nic zajímavého. V této hloubce hledáme kamennou klenbu, která potvrdí naší polohu a umožní nám udělat pár fotografií. Abychom se více přiblížili k lodi, vystoupíme do 3 m, kde provedeme dekompresní zastávku. První díra, kterou potkáme cestou nahoru, nás může zmást, jelikož vypadá jako vchod do Cova del Dofí, kde jsme započali nás ponor. Otvor, který hledáme, je právě ten další. Náš ponor ukončíme na stejném místě jako jsme začali.  
 
Pro tří-hvězdičkové potápěče, kteří mají zkušenosti s jeskynním potápěním, je tu ještě jiná alternativa. Při návratu od Túnel Llarg, plaveme podél dna (skalní stěnu po naší levici), až dosáhneme 32 m. Po chvíli hledání najdeme vchod do tunelu, který vede nejdříve dolů pod 36 m a dále pokračuje trochu více na západ směrem od naší polohy, aby vyústil opět ve 36 m. Vchod není lehké najít, neboť je asi 1,5 m vysoký a je schován za skalami blízko skalní stěny. V tunelu si musíme dávat pozor, neboť je celkem úzký a je zde dost sedimentu. Při proplouvání uvidíme skalní římsy, kde najdeme ostnaté humry, lobster a hojnost červených korálů.  
 
 
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.