Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Costa del Montgrí - Les Tres Coves

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - jeskyně
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
18 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
10 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality ** max.18 m 40 min + deko nevhodné při S a V větru svítilna 
 
Costa del Montrgrí, 2,9 námořních mil od přístavu l´Estartit 
 
Trasa ponoru navrhuje návštěvu několika vstupů do tří podvodních jeskyní které leží na Punta de les Tres Coves. Navštívíme pouze je pouze do 10-m od vchodu takže vždy uvidíme denní světlo. Pokud se budete držet navrhované trasy ponoru, nehrozí vám žádné nebezpečí, ačkoliv je třeba brát v úvahu běžná opatření jeskynního potápění. 
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
Oblast kam míříme leží na jihu od Punta de les Tres Coves ve směru na Cala Montgó. Výběžek je pojmenován po třech jeskyních, které jsou nad hladinou západním směrem. Zůstaneme na jižní straně kde jsou podvodní jeskyně. Ideální míst na zakotvení je jednoduché najít neboť skalní stěna je křižována bílými vrstvy skály jejíž nižší konec vypadá, jako by ukazoval na první z jeskyň. Tyto jeskyně vypadají nad hladinou jako díry, které se někdo pokoušel zazátkovat. Bílý pruh, který je přes skálu je vlastně původním jménem které se kdysi používalo pro skupinu tří skal, ale v současné době už se používá je zřídka: les Coves de les Vetes (stužkové skály).  
Zakotvíme, abychom začali náš ponor. U pobřeží v místech kde zakotvíme je min. 25 m hloubka. 
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
Když si najdeme ideální místo, pod bílým pruhem, zanoříme se. Hledáme první jeskyni, která je obrovská – její ústí jde od mořského dna v 25m až na hladinu. Je dobré sestupovat po jedné straně jeskyně nežli jít přímo do středu jejího velkého ústí. Jdeme totiž celkem dost nízko (20 m, svah o úhlu 70 °) a za špatného světla bychom mohli být zmateni, a nemuseli bychom si být jisti zda klesáme vertikálně, a nebo už jsme se dostali do ústí jeskyně. Když dosáhneme dna, rozsvítíme abychom navštívili vchod.  
U vchodu jsou velké, skály, kulatého tvaru. Najdeme tu také samé ostnaté humry, občas i “conger eel” a “wreathy-tuft tube-worms”. Ústí jeskyně nám poskytne vhodnou možnost pro fotografování těchto druhů proti světlu. Když opustíme jeskyni, plaveme doprava. Dno je pokryto velkými skalami, které nenavštívíme, neboť klesneme do 16m , abychom našli druhou jeskyni. Když najdeme ústí jeskyně jdeme dovnitř, kde to vypadá jako vstupní hala se dvěma průchody vedoucími ven z ní. Tuto jeskyni navštívili profesionální jeskynní potápěči , kteří zde upevnili lano, která se používá pro nalezení cesty ven po prozkoumání neznámých větví tunelu. Takže se pouze podívejte do dvou tunelů z venku a potom vyplaveme z jeskyně. Poté plaveme napravo až dosáhneme jižního bodu této trasy. Tím je skalní hřeben mezi dvěma stěnami, které tvoří zátoku na západním konci Punta de les Tres Coves.  
Od tohoto bodu přeplaveme zátoku směrem na sever, nad velkými skalami které jsou na dně, ve 22/23m, aniž bychom se zastavili, neboť je před námi ještě krátký tunel a dvě další jeskyně. Když dosáhneme skalní stěny, uvidíme velkou skálu jak vyčnívá. Skrz ní vede krátký tunel (10 m) v hloubce 20m. Vstoupíme do tunelu od východu a vyjdeme na západním konci, kde lépe najdeme další otvor. Opět tu můžeme nalézt malé ostnateé humry, “wrathy-tuft tube-worms” a občas i “conger eel” okolo tunelu. Když vyplaveme vystoupíme do hloubky 18 m abychom se objevili před další jeskyní. Opět vstoupíme pouze pár metrů dovnitř tak, abychom neztratili denní světlo z očí. V tuto chvíli jsme strávili 3, minut pod vodou a většinou v hloubce 20 – 23m, takže bychom měli začít dekompresní zastávku. Plaveme podél skály nahoru a můžeme se zastavit v 8m, kde najdeme další jeskyni, poslední na naší trase.  
 
 
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.