Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Roca del Montnegre

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - ponořený útes
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
33 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: tři hvězdy 
Maximální hloubka: 33 m 
Doporučená doba ponoru: 35 minut plus dekompresní zastávka 
Doporučené vybavení: kompas, svítilna, dekompresní tabulky nebo potápěčský počítač 
Neprovádět za následujícího směru větru: SV, V  
 
 
Bóje č. 5 v rezervaci Illes Medes (Dofí Nord) 
 
 
Tato trasa není nijak zvlášť složitá a takto vysoká doporučená úroveň potápěče je zde uvedena vzhledem k dosažené max. hloubce, která přesahuje povolenou hranici pro potápěče nižší kvalifikace. První část ponoru je převážně práce s kompasem, kdy hledáme náš cíl. Druhou částí je okruh okolo skál. Na této lokalitě uvidíme pravděpodobně největší populaci ostnatých humrů za dané hloubky v Illes Medes a dále kolonii červených korálů, které najdeme pod skalními výběžky.  
 
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Loď připluje k severnímu pobřeží Meda Petita, do oblasti nazývané Dofí Nord, k Badia dels Caganers. Zde se nachází bóje č. 5a a 5b. Na uvázání lodě je možno zvolit kteroukoliv z nich (v zimě je tu ovšem jen jedna bóje), neboť obě jsou velice blízko trhliny, jež označuje vstup do Cova del Dofí. Tato trhlina slouží po dobu tohoto ponoru i jako orientační bod.  
 
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
 
Jakmile jsme ve vodě, plaveme zády k trhlině směrem k bóji, kde kompasem zaměříme směr na Racó de la Vaca (viz mapka). Správný směr je přibližně SSZ. Zanoříme se podél řetězu bóje na dno (24 m nebo 25 m, záleží jakou bóji si vybereme) a plaveme uvedeným směrem dle kompasu. Plaveme nade dnem, které je pokryto štěrkem a pískem, až se dostaneme do tmavší oblasti. To je znamením, že se blížíme k našemu cíli, kterého dosáhneme po plavání cca. 50 m od bóje v hloubce 26-ti m. Skály Roca del Montnegre jsou na jižní straně. Jejich klesání není strmé a nejzajímavější je opačná, severní strana.  
Začneme okruh okolo skal. Plaveme, skály po naší levici, až dosáhneme severní stěny, kde se dostaneme do hloubky 33 m. Skála není příliš vysoká, cca. 8 m, a celá severní strana je pokryta římsami a výběžky, pod nimiž najdeme hodně červených korálů. Pokud si chcete pořádně prohlédnout barvy těchto kolonií, je potřeba mít svítilnu. Na dně nebo v různých zákoutích můžeme také najít ostnaté humry. Zde, za této hloubky v Illes Medes, najdeme největší populaci těchto tvorů. Často tu můžeme i vidět haddock nebo scorpion fish, ačkoliv jejich výskyt není v těchto oblastech zcela běžný. 
Je dost možné, že při plavání k Montnegre si nevšimneme obou skal, což jistě zjistíme při jejich obeplavání. Podle plánované doby ponoru se můžeme rozhodnout vést trasu ponoru buď okolo obou skal, například v osmičkovém tvaru, nebo navštívit jen jednu z nich. Doporučujeme však max. 30 minut celkového času na dně, abychom si příliš nezvýšili čas na dekompresní zastávce.  
Pro návrat k lodi hledáme nejdříve bod, kam jsme k Montnegre připlavali, a po té plaveme na JJV. Pokud přesný bod nenalezneme, není důvodu se trápit, stačí doplavat na jižní stranu skal, což jistě není složité, a dále plavat na JJV. Když ani poté nenajdeme řetěz od bóje, plaveme ke stěně Meda Petita, kde v klidu provedeme dekompresní zastávku, neboť si můžeme být jisti, že jsme blízko lodi. 
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.