Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Salpatxot

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - ponořený útes
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
18 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
12 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 19°C 20°C - -
Popis lokality * max. 18m 40 minut nevhodné při S a V větru kompas, svítilna 
Bóje č. 1 v rezervaci Illes Medes 
 
Tento ponor zahájíme u útesu Salpatxot, na jehož západní straně navštívíme plochu s velkými útesy, které jakoby vyrůstají z písečného dna. Při tomto ponoru nemůžeme zabloudit, pokud budeme používat pro orientaci kompas 
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
Nejprve je třeba dosáhnout nejvzdálenějšího severozápadního bodu Meda Granu, oblasti známé jako Salpatxot. Toto jméno dostala podle podivného tvaru útesu na tomto konci ostrova. Tato oblast se také často nazývá El Guix (guix znamená křída), kde se dříve v této části ostrova tato hornina těžila. Pro nás je Salpatxot počátečním místem ponoru, a my zakotvíme u boje č. 1 několik metrů odtud.  
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
Na začátku ponoru sledujeme řetěz vedoucí po mořském dně do 18-ti metrové hloubce a potom pokračujeme v západním směru podle kompasu. Případně se můžeme také nasměrovat podle hradu Montgrí, který je jasně vidět z kotviště, a který nám poslouží k orientaci stejným způsobem.  
Poznámka: Tento údaj ovšem nelze brát závazně, neboť poloha bóje se může měnit jak vlivem přírodních podmínek jako je bouře, proudy, apod., tak i popřípadě vedení rezervace může s cílem upravení lokality změnit její polohu. V takovém případě se můžeme orientovat podle skály El Salpaxot. Ponor potom povedeme severozápadním směrem od Salpaxotu.  
Po zanoření se před námi rozprostře mělčina, která se mírně svažuje do hloubky, a tvoří tím jakési nástupiště, na kterém stojí Meda Gran. Mělčina je plná trhlin, které jsou pokryty mořskou travou a dalším mořským životem. Po chvíli mírnějšího vystupováním, kdy se dostaneme k poli posidónií, se otočíme směrem doprava, kde nás uvítá nekonečná písčina. Tento pocit přeruší skály, které se před námi postupně vztyčí. Jejich přibližná výška jsou 4m a délka 5m a jsou roztroušené po písečném dně v izolovaných skupinách po dvou a po třech. Skály mají tendenci se o sebe opírat a tvoří tím pravidelné tunely a koridory, kterými můžete bez obtíží proplouvat. Všechny tyto skupiny skal jsou pokryty gorgoniemi a kromě další fauny zde můžeme vidět Scorpeany Scroffa (latinsky) a “seabreams”.  
Navštívíme různé formace ryb, které po nasvícení svítilnou odhalí své překrásné barvy. Skupiny skal jsou velmi blízko u sebe, což zaručuje neustálý kontakt s orientačními body. Pokud zjistíme, že jsme se dostali příliš hluboko, obrátíme se více na jih a snažíme se držet hloubky 18-ti metrů.  
Poslední skupiny skal jsou poněkud menší, vzdáleny cca. 10 až 12 m od předcházejících skal. V případě, že máme dostatek vzduchu, můžeme je také navštívit. V každém případě doporučujeme v tuto chvíli zakončit ponor, a to zejména pokud jsme již pod vodou strávili 20 minut.  
Cesta zpět nabízí dvě možnosti. První z nich je vzít zpáteční kurz kompasem na východ a vracet se tou samou cestou. Druhou možností je jít až do místa, kde se nalézá pole posidónií a potom se otočit směrem na jih, až dosáhneme čela Meda Granu. Pokud zvolíme tuto cestu, věnujeme pozornost stoupání do 6-ti metrů. Tato cesta nás dovede do oblasti známé jako El Guix, kde můžete najít množství samostatných skal. Zde se hojně vyskytuje mořská tráva, mořské houby a Scorpeany Scroffa (latinsky). V tomto bodě se obrátíme na východ (skály jsou po naší pravici) a plaveme směrem k lodi.  
V tuto chvíli již zbývá jen nalézt lodní řetěz a dokončit ponor. Pokud lodní řetěz nenalezneme, vystoupáme na hladinu, odkud již v tuto chvíli loď spatříme, a plaveme směrem k ní. 
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
07.09.2012 12:00 23 28 24 20 15 10
0 Dvě hejna velkých barakud, rejnok a spousta dalších ryb. Poměrně silný proud. (Zapsal )

30.09.2006 17:31 26,1 23 19 19 15 15
0 Skvělý bludiště balvanů a podmořských skalisek a hromadou ryb, včetně kaniců, úhořovců a tresek. Za scootering team hastrman.cz zdaví alda (Zapsal Kocourek Aleš)