Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Svolvaer - vrak Hamburg

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - vrak
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
25 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - 7°C - - - - - -
Obrázky lokality
Archivní snímek lodi - obrázek poslal - neuvedeno
Popis lokality Jedna z nejmodernějších lodí na lov a zpracování ryb své doby, Hamburg, byla potopena při prvním útoku spojeneckých sil na Lofoty během 2. světové války, 4. března 1941 na kotvišti ve Svolværu, na ostrově Austvågøy v oblasti Vågan. 
 
Majitelem lodi byla společnost Hochseefischerei Hamburg Andersen & Co. Při útoku, kterého se zúčastnilo 350 britských a 52 norských vojáků a námořníků, bylo potopeno mnoho dalších lodí a zničeny továrny na rybí olej. 
 
Udávaná tonáž byla devět tisíc BRT. Délku odhaduji asi na sto metrů. 
 
K vraku se potápí ze břehu. Přístup je kamenitý, schůdný s trochou opatrnosti. Vrak je označen malou oranžovou bójí (fenderem), nedaleko je tyč vyznačující okraj plavební dráhy a další bóje, která při prvním pohledu vypadá jako část vraku čnící nad hladinu. Vrak je dost velký, v podstatě se nedá minout, ani kdyby tam žádné bóje nebyly. 
 
Vrak leží na levoboku na dně v hloubce 15 až 25 m. Jeho nejvyšší části leží v hloubce jen 3 až 5 m (záleží na přílivu). 
 
Příď je velmi dobře zachovalá. Dřevěný obklad paluby, schodiště, nákladový prostor, stožár se strážním košem a zbytky lanoví, koupelna s vanou a umyvadlem, kotevní vrátek se silným řetězem, to vše je na svém místě. Spodní strana přídě je porostlá sasankami, všude je spousy dalšího života (hvězdice, krabi, tresky, platýzi, vlkouš...). 
 
Zádní polovina lodi je po výbuchu roztříštěná, všude je neuvěřitelné množství trubek a zohýbaných plechů s vytrhanými nýty. 
 
Návštěva není náročná, nenarazili jsme na žádné prostory, které by neměly několik možných východů. Jedinou podmínkou je dostatečně silné světlo. 
 
Vzhledem k malé hloubce není viditelnost v letních měsících zrovna ideální. 
 
Několik artefaktů z vraku, výstřižky z norských časopisů a fotografie je možno shlédnout v „Lofoten Krigsminnemuseum“ ve Svolvaeru. Tam jsme se také o existenci vraku dozvěděli. Polohu nám do plánku města zakreslil William Hakvaag, jehož rozsáhlé sbírky válečného materiálu muzeum vystavuje. Já (Tomáš Sládek) jsem pro čtenáře Stran potápěčských plánek kompletně překreslil, viz obrázky. 
Vloženo 18.08.2005. Údaje naposledy změněny dne 21.08.2005
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
12.06.2006 16:55 27,4 9 7 7 15 15
0 Nádherný vrak, který nás překvapil svojí velikostí a zachovalostí.Ponor uskutečněn s partou z klubu Don Felder Lanškroun při příležitosti expedice Lofoty 2006. (Zapsal )