Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Bali obecně

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
50 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - 25°C - - -
Popis lokality Potápění Bali – Indonésie 
Indonésie je klenotem Jihovýchodní Asie a to jak pod, tak i nad hladinou Indopacifiku. Jedním z nejznámějších ostrovů je Bali, které nabízí velmi pestré potápěčské možnosti. Potápěčské oblasti by se daly rozdělit do několika základních oblastí. 
 
1. ZÁPAD BALI – ostrov Menjangan 
2. SEVER BALI – Lovina 
3. SEVERO-VÝCHOD BALI – Tulamben, Amed 
4. VÝCHOD BALI – Candi Dasa, Padangbai 
5. ostrov NUSA PENIDA 
 
Ostrov Menjangan 
Tato potápěčská oblast nabízí zajímavé lokality s pěknými stěnami, s četnými jeskyňkami a korálovými zahradami. Hloubky ponorů možné do 50-ti metrů. Nachází se zde též zbytek starého vraku, kolem něhož se zdržuje několik žraloků útesových. V poslední době dochází k úbytku korálů. 
 
Lovina 
Turisty hojně navštěvovaná oblast s četnými hotely a černou pláží. Po potápěčské stránce nepříliš zajímavá oblast s několika korálovými útesy. Vhodnější spíše na relax než na potápění. Centra z Loviny nabízejí potápění u ostrova Menjangan a též v Tulambenu, kam je však výhodnější vyrazit přímo. 
 
Tulamben 
Vesnice s 16ti potápěčskými centry z toho je jedno České (DEEP BLUE STUDIO TULAMBEN) a několika restauracemi. Několik velmi pěkných a jednoduchých lokalit. K nejznámějším patří vrak Liberty, který byl v roce 1942 torpédován japonskou ponorkou a se silným poškozením najel na tulambenskou pláž. Zde byl vyložen a odzbrojen. V roce 1963 se při silném zemětřesení sesunul 40 metrů od břehu do hloubky od 3 do 28 metrů. Naleznete zde velké druhové zastoupení ryb a bezobratlých. Sjíždí se sem především makro fotografové kvůli velkému množství nahožábrých plžů a korýšů. Potápění je zde nejzajímavější brzy ráno do 8 hodin a v nočních hodinách. Od 8 hodiny se zde můžete setkat s velkým počtem potápěčů, kteří plaší větší ryby (ploskozubci a napoleoni). O víkendech toto místo připomíná Václavské náměstí. 
K dalším zajímavým lokalitám zde patří Sunrise (korálová zahrádka), Drop off (stěna do 60ti metrů), Al Amanda (prudký členitý svah s četnými lávovými skalisky), Batu Kelebit (prudký svah s šancí na pelagické druhy ryb), Emerald (prudký svah s četnými korály). 
 
V Tulambenu je též projekt na ochranu korálového útesu, jehož hlavním strůjcem je potápěčský průvodce Joe (Joe Bali Diving Resort vypadá jako hrad a je konci Tulambenu po levé straně silnice směr Singaraja), který patří k nejlepším instruktorům a průvodcům v této oblasti.  
 
Amed 
Zajímavá potápěčská oblast severovýchodního Bali s velkou nabídkou center, taktez zde naleznete ceske potapecske centrum DEEP BLUE SELANG - Resort s vlastni restauraci, kavarnou a obchodem. Naleznete zde několik zajímavých stěn a korálových zahrad (Selang). 
 
Candi Dasa 
Relativně drahá oblast (podobně jako Amed) se dvěmi zajímavými lokalitami – Mimpang a Tepekong. Obě lokality patří k náročnějším potápěčským terénům s možností setkání se žraloky útesovými a karetami pravými.  
 
Padangbai 
Toto místo je přestupnou stanicí pro mnohé cestovatele při cestě na ostrov Lombok nebo Nusa Penidu. Nachází se zde lokalita Blue lagoon, kde naleznete pěkné korály a též se zde zdržují žraloci bělocípí. Pokud jsou v zátoce velké vlny, tak může být potápění na mělčině poněkud nepříjemné. Též se zde vyskytují sepie faraonovy. 
Taktéž zde najdete české potápěčské centrum (OK Divers) 
 
 
Nusa Penida 
Ještě v minulém roce se tento potápěčský zajímavý terén musel navštěvovat z Bali. V současné době je zde první potápěčské centrum v Toyapakehu, s ubytováním, restaurací a dokonce českými instruktory potápění SSI (celoročně). Tento ostrov nabízí 13 potápěčských lokalit, z nichž několik umožňuje celoroční setkání s mantami, žraloky, velkými trnuchami a sibami skvrnitými. Nalézají se zde nejkrásnější korálové útesy v okolí Bali a též zajímavé driftové potápění. Potápění zde nepatří k nejjednodušším a je zde nutná dokonalá znalost terénu. 
 
V období srpen – září je zde k vidění největší potápěčský skvost balijských vod. V tuto dobu se zde nepravidelně zdržují MĚSÍČNÍCI SVÍTIVÍ (Mola mola), fantastické hlubinné ryby, které svým tvarem, ale i velikostí, připomínají návštěvníky z kosmu. Nusa Penida patří k jedněm z nejlepších světových lokalit pro pozorování těchto mimořádně vzácných zvířat. 
 
Resort MMDiving, zde s Unií českých a slovenských zoologických zahrad, v letošním roce otevírá projekt KURA-KURA na ochranu mořských želv – karet, který je prvním česko-indonéským projektem na ochranu přírody a podmořského světa v Jihovýchodní Asii. 
Vloženo 15.01.2006. Údaje naposledy změněny dne 27.10.2007
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
20.09.2016 10:00 25 29 27 25 15 15
0 Zapsal