Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Monterey - Breakwater

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
5 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - - -
Obrázky lokality
Pobřeží - obrázek poslal Muric Jiří
Popis lokality Potápění v Monterey patří určitě k těm pro otužilé a ten kdo si myslel, že se v Kalifornii ohřeje bude asi zklamán. V severní a střední části Kalifornie se totiž teplota vody pohybuje mezi 8-15°C nezávisle na tom jestli je léto nebo zima. Ve vodě zde roste skoro všude tzv.  
Kelp, což je podvodní rostlina dosahující často až několika metrů a tvořící tak husté podvodní Lesy, kterými se dá krásně proplouvat.  
 
Breakwater, u kterého se potápí nejčastěji, se nachází v blízkosti centra města na konci ulice Cannery Row a ve vzdálenosti asi 50 m najdete i nejbližší potápěčské centrum Monterey Bay Dive Center, kterých je jinak v Monterey nepočítaně. Mají tam sice i kluka, který se hrdě hlásil, ke svému slovenskému původu, ale slovensky neuměl ani slovo. Nabízejí i ponory z lodě, která je pro potápění dobře vybavená, v ceně okolo §75 za 2 ponory.  
 
Vstup do vody je velice pozvolný z písečné pláže, při vysokém přílivu se dají použít schody. I vlny jsou zde většinou mírné, takže nepůsobí větší potíže při vstupu do vody. Viditelnost  
se zde pohybuje mezi 2-8 m (v zimě lepší než v létě). Písečné dno se s přibývající hloubkou postupně mění na dno kamenité a přibývá i nejrůznější vegetace. Ta se postupně rozrůstá v Kelpový les, který zde roste v hustých pásech různých šířek a člověk si pak připadá jako ve Verneových románech.  
 
Dají se tu vidět nejrůznější druhy medúz a z přibývající vegetací přibývají i nejrůznější ryby. To je to co se dá vidět běžně, ale když přijede člověk ve správný čas (konec roku), dá se nejdříve doplavat podél Breakwateru k jeho vzdálenější straně, na kterém se válejí desítky tuleňů.  
 
Hned po zanoření ve vzdálenosti ne vetší než 15 m od Breakwateru se dají pozorovat první tuleňi. Těch postupně během postupu v hloubce mezi 5-12 m postupně přibývá. Nakonec jsou úplně všude. Vždy se zvědavě přiblíží, tak že by si je člověk mohl lehce pohladit, ale při jakémkoliv pokusu o to se velice rychle vzdalují a tahle skvělá hra se jim neuvěřitelně libí. Kamarádce se podařilo pohladit jen jednoho, který vypadal, že něco loví pod kamenem. Vzápětí však zjistila, že tento jedinec už neměl hlavu a byl i jinak ohlodán – možná žralok.  
 
Jedinou nevýhodou této lokality je jen to, že jako všude v Kalifornii je tu parkoviště placené a na české poměry ne tak levné jako doma.
Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 27.10.2003
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.