Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Užhorod - lom Karier

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
45 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
1 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
- Průměrná
(hodnotilo 3 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - 9°C - - - -
Popis lokality Jedná se o zatopený lom, leží ve městě. Z města je cesta zatarasena a přístup je z obchvatu. Na vrcholku kopce (vpravo město, vlevo pár baračků) je vpravo polní cesta po ktere se přijede až k vodě (terením autem určitě, osobním na parkoviště 10 m od vody) 
 
Na lokalitě je postavena nová restaurace do budoucna i s ubytováním. Lom byl zatopen náhle, takže je plný techniky, která je již značně zrezlá. Na lokalitě se dají najít ale i nová auta, a podle nepodložených zkazek a bájí včetně nějaké mrtvolky. No nicméně se do toho lomu naházelo pár aut kterých se bylo nutné zbavit. Já osobně jsem mrtvolku neviděl a ani žádnou kostru. Aut jsem par viděl, a stojí to za to. 
 
Lom je zatopen již dlouho a tak je potřeba se pohybovat velmi opatrně, aby se nezvířily usazeniny. V opačném případě nastává zatmění. Do lomu jsou nasazeny sumci (největší úlovek 2,5 m, ale znáte rybáře) a okouni. Viděl jsem i pár raků. Vzhledem k tomu, že z místních se téměř nikdo nepotápí, je nutné brát všechno sebou. 
 
Foukání jsem nezkoumal, ale za peníze určitě nafoukají místní hasiči. Ubytování je slušné a dá se sehnat i na poslední chvíli, není nuté dopředu rezervovat. Mohu doporučit hotel Evropa, kousek od hranic na hlavní cestě do města, nebo hotel Duet ve městě, který má i bazén. Cena za dvojlůžko se snídaní do 1000 Kč. První taxikář za zhruba 10 hriveň (50 Kč) Vás mile rád doveze. 
 
Hraniční přechody jsou 3, přes Maďarsko u města Chop, ze slovenska Sobrance/Uzhgorod, nebo Ubľa/Malý Bereznyj. Já osobně prferuji Ubľu, jelikož je to menší přechod a menší problémy. Na hranicích je potřeba vyplnit deklaraci, a pobytovou kartu, která se nosí v pasu, nahrazuje nutnost nahlásit svůj pobyt na místní policii. 
 
Pokud je nějaký problém, většinou to vyřeší bankovka. Zajimavé je, že policie nemůže pokutovat na místě, ale dá Váš přestupek k soudu. Jedná se o zdržení na několik hodin, ale pomocí bankovek se dohodnete vždy. Rychlost mohou pokutovat, až pokud překročíte o více jak 20 povolený limit. V okolí je ještě pár dalších míst, vysokohorské jezero apod.
Vloženo 22.08.2006. Údaje naposledy změněny dne 22.08.2006
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
04.08.2010 10:57 12 28 18 9 0 1
0 okrem troch starych aut ktore su poskladane na sebe nic moc.... (Zapsal )

04.08.2010 10:00 12 27 18 9 0,5 1
0 ten lom nebyl zatopen nahle, techniky tam velka nie je, iba takej aku tam nechalli , to znamena nepouzitelny srot. Petr ty na niecom asi poriadne ficis... (Zapsal )

13.08.2006 16:00 13 26 19 10 4 2
0 Zapsal