Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Taba - Taba Holiday Resort - House Reef

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - ponořený útes
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
50 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 3 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - - 22°C
Popis lokality Přímo před potápěčským centrem Sinai Divers se asi 15 m od břehu na hladině vznáší bílá bojka, ohraničující levou hranu útesu. První variantou (místní ji nazývají drift dive, ale proud je velmi slabý) je zanoření na straně bojky a obeplavání útesu směrem doprava - vlastní útes má patu v 6 metrech, je dlouhý asi 150 m a lze ho na jednu 12l láhev obeplavat tam i zpět, popř. se na jeho konci vynořit a dojít po pláži pěšky. Velmi jednoduchý ponor, nenáročný na orientaci. 
 
Druhou variantou je kopírovat house reef v hloubce 15 m přes pole velmi zajímavých korálových formací střídaných píšečnými plošinami, při 100 bar vystoupat k útesu a podél něj zpět. Opět jednoduché, jen pozor na spotřebu vzduchu - přes útes nelze s výstrojí bezpečně vylézt na břeh, je třeba se vrátit k bojce. 
 
Třetí, hloubkovou variantou je zanoření podél bojky kolmo na břeh, poté klesat nalevo podél svahu - napravo od vás se rozkládá poměrně rozsáhlá oblast jednotlivých korálových formací, které lze prozkoumat při návratu. Okolo 50 m je mírně se svažující písčito-bahnité dno a čas na návrat směrem přes korálové formace k bojce. Obtížnost ponoru je dána dosaženou hloubkou, na orientaci nenáročné. 
 
Čtvrtou, na orientci a spotřebu vzduchu poměrně náročnou variantou je dojít (nebo dojet jeepem) po pláži podél břehu doprava až na konec resortu a zanořit se kolmo k místu, kde na břehu leží tři přibližně 1 m velké balvany - dno je velmi mělké, ale právě zde je v útesu úzká průrva. Dno se velmi pomalu svažuje a korálové formace jsou do hloubky asi 15 m roztroušené a poměrně nezajímavé, pak ale následuje oblast s dobře vyvinutými větevníky, trochu ponurá, ale krásná, svažující se do 25 m. Pokud jste od začátku mířili trochu doleva, narazíte na konci oblasti s větevníky na prudký, zajímavě členěný, svah padající do 50 m, pak následuje pozvolnější klesání hlouběji. Pokud máte jen jednu 12l láhev, raději se otočte zpět - orientace je díky pomalu se svažujícímu dnu náročnější, jste daleko od břehu, proti mírnému proudu a za chvíli vyprší nulová čas. Pokud máte lahve dvě a stále dost vzduchu, stojí zato prozkoumat členitý svah a ješte členitější oblast pod ním, vrátit se k útesu (jste od něj poměrně daleko!) a doplavat k bojce - dekomprese rychleji uteče. 
 
Oblast pod svahem je rozsáhla - další průzkum možná odhalí další zajímavosti, ale bude to okolo 60 m... Jak už zmíněno, náročné na orientaci a spotřebu vzduchu, vhodné pro 2x12 l.
Vloženo 18.12.2007. Údaje naposledy změněny dne 19.12.2007
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
15.12.2007 15:02 48 22 22 15 15
0 Čtvrtá varianta, k balvanům jeepem, od svahu návrat zpět k bojce (Zapsal Vohník Martin Praha+Varnsdorf)

12.12.2007 09:38 52 23 22 15 15
0 Od bojky na písčité dno pod korálovými formacemi a přes ně zpět. (Zapsal Vohník Martin Praha+Varnsdorf)

11.12.2007 11:00 33 23 22 15 15
0 okolo 10m na píščité plošině cca. 2m dlouhá trnucha jávská (Zapsal Vohník Martin Praha+Varnsdorf)