Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Taba - Taba Holiday Resort - Hřbet mrtvých úhořů

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - ponořený útes
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
60 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - - 22°C
Popis lokality Lokalita se nachází asi 200 m nalevo od potápěčského centra Sinai Divers, máte možnost k ní doplavat v malé hloubce od bílé bojky, dojít pěšky po pláži nebo se nechat odvézt jeepem. 
 
Pokud máte čas a malou spotřebu vzduchu, zvolte alespoň napoprvé první možnost, podél břehu narazíte na zajímavé korálové formace. Po 10-15 min plavání narazíte na malý a členitý erg, sedící 20 m od břehu v 6 m na písčité plošince (pokud jdete po pláži, je přímo naproti komplexu žlutooranžových opuštěných budov nalevo od Taba Holiday Resort), za ním je písčitá plošina láme dolů a nalevo směrem ke břehu je velmi příkrý písečný svah - ten je znamením, že jste na správném místě. Od miniergu se vydejte komlo k břehu podél písčitého svahu, spíš doprava než doleva, písek, písek, písek a náhle v hloubce 20 m první korálové formace, které postupně padají až do 60 m. 
 
Velmi pravděpodobně vás na začátku hřbetu přivíta hejno zvědavých, ale opatrných bodloků - pokud vidíte hejno a na útes jste dosud nenarazili, odbočte vpravo, jste blízko. Pokračujte podél hřbetu do hlubin, pod 40 m dostává lokalita alespoň na chvíli `středomořský` ráz, pidistěnka a na jejím konci v 50 m obrovský balvan, ze kterého čnějí a prapodivně se vlní mrtví úhoři - připlavte blíže a poznáte, že nejde o ryby, ale nitkovité, 1 m dlouhé měkké bílé korály. 
 
Dusík je dusík, ale balvan působí vskutku impozantně a koráli se pohybují jakoby každý jiným směrem a nezávisle na sotva znatelném proudu. Podobnou věc jsem v celém Taba Holiday Resortu neviděl. Hřbet dále pokračuje až k 60 m na písčito-bahnité dno, ale pokud nelovíte hloubky, otočte se kolem balvanu zpátky ke břehu, jste od něj daleko a nulový čas je pravděpodobně tentam. Pokud máte jen jednu 12 l láhev, miřte k pidiergu a vynořte se u něj na břeh; pokud je vzduchu dostatek, můžete podél břehu doplavat k bojce a vynořit se před potápěčským centrem.
Vloženo 18.12.2007. Údaje naposledy změněny dne 05.04.2009
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
15.12.2007 09:40 61 22 22 15 15
0 A opět hejno třičtvrtěmetrových bodloků... (Zapsal Vohník Martin Praha+Varnsdorf)

14.12.2007 09:22 60 22 22 15 15
0 Ke hřbetu mě dovedlo hejno bodloků... (Zapsal Vohník Martin Praha+Varnsdorf)