Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hodge Close

Detail lokality

Parametry lokality
Oblast
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
150 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
0 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- 5°C - - - - - - - - - -
Popis lokality

Břidlicový lom v Lake District u města Coniston. Těžba byla zastavená na začátku 2. sv. války.

Lom je asi 2 míle vedlejší silnicí, je třeba zaplatit 5GBP farmáři, aby otevřel bránu k parkovišti. Oficiálně je potápění nedovoleno, ovšem nikdo nebrání potápění na vlastní nebezpečí. Cesta k vodě je velmi namáhavá, z parkoviště je potřeba projít 100 m dlouhým 1,5 až 2 m vysokým tunelem naplněným po kolena vodou a slézt po 3m žebříku z lešenářských trubek.

Hlavní atrakcí je jeskyní systém v 25 m skládající se ze 110 m chodby asi 2 m široké a 3 komor na 20, 80 a 110 metru. Bez skútru se navštěvuje pouze první komora, asi 20m velká a 17 vysoká. V lomu je překvapivě mnoho vraků aut a dodávek, život žádný.

Lom je nebezpečný, pokud se něco stane, nemůže zasáhnout vrtulník a musí nastoupit horští záchranáři. Navíc v nejbližším okolí není pokrytí signálem. V minulosti se stalo několik smrtelných nehod, hlavně v jeskyni. Na dně je kal a je potřeba se vyvázat.

V součastnosti vede permanentní linka hlavní chodbou. Nedávno spadla ze žebříku potápěčka s dvojčaty a odnesla to zlomenou páteří a naprasklou lebkou. Původní hloubka lomu byla 45m, ale námraza a těžba v sousedním lomu způsobují časté sesuvy stěn, hlavně v zimě.

Vloženo 12.02.2008. Údaje naposledy změněny dne 29.09.2013
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
11.02.2008 11:20 29 15 6 5 20 0,2
0 Viditelnost vynikající i u dna, jen v jeskyni jsme si to rozkopali do neviditelna. Cesta tunelem a po žebříku s výstrojí je fakt mazec. Bonus bylo nádherné počasí a ulití z práce - "náhlá nemoc".... (Zapsal )