Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Lava Fingers

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
13 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - 18°C - - - - - - -
Obrázky lokality
Lava Fingers - obrázek poslal Melichar Mára
Popis lokality Madeira je pro českého potápěče nejspíš dost neznámá lokalita, při přípravě tohoto zájezdu jsem nebyl schopen najít nikoho, kdo by o tomto ostrově něco věděl. Hlavně z tohoto důvodu jsem se rozhodl popsat několik lokalit na SP. 
Samotná Madeira je ostrov, který leží v Atlantiku asi 500 km severozápadně od Kanárských ostrovů. 
 
LAVA FINGERS 
 
Asi 12km od Funschalu, hlavního města Madeiry, se v resortu hotelu Galo, nachází potápěčská základna „Manta diving“. Ostrov se vyznačuje velmi složitým přístupem k moři a na základnu je třeba sjet výtahem čtyři patra z útesu. Přímo před základnou se můžete potápět na lokalitě s názvem Lava fingers. Jak už název napovídá, dominantu téhle lokality tvoří masív lávy poněkud připominající ruku s roztaženými prsty. 
 
Ponor začíná pod základnou v 6 m, na kamenitém dně, kde sledujete stěnu „lávové paže“ až k malé kaverně, kterou lze proplavat na hřbet a přehoupnout se na druhou stranu. Dno se mění na písčité a postupně mírně klesá a to až na 30 m. Během ponoru se obeplouvají jednotlivé prsty, což jsou v podstatě masívy kolmé skály vysoké kolem 10 metrů a spadajících k plochému pískovému dnu. Masív je rovněž plný bezpočtu děr, kterými lze buď proplavat, nebo v nich alespoň objevit spoustu života. 
 
Ostatně během celého ponoru, budete mít celou dobu pocit že plavete moři bohatém na život. Potkáte druhy běžně žijící ve středozemí (jejich velikost vás však možná překvapí – což se týká především sapínů) a samozřejmě spoustu ryb které v jadranu běžné nejsou. Na Lava Fingers je možno potkat ve spárách několik murén, ropušnic madeirských a ještěrohlavců, kolem vás budou neustále pulsovat hejna makrel, ploskozubců, sem tam i menší exemplář kanice. 
 
Celý ponor je přes maximální hloubku poměrně nenáročný, lze to stihnout v pohodovém tempu za 50 minut a návrat je opět kolem stěny s mírným pozvolným stoupáním. 
 
Jako ponor na rozjezd myslím moc fajn. 
 
Viditelnost je kolem 15 m (ráno většinou lepší). Na přelomu září a října tudy táhnou manty, a jsou k vidění údajně na každém ponoru, 
občas základnu navštíví i tuleň, my jsme bohužel měli tu smůlu, že se objevil asi 15 min po tom, co jsme vylezli z vody, chvíli blbnul okolo základny snad 10 metrů od břehu a zase zmizel. Mara Melichar
Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 03.06.2004
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
10.05.2014 09:00 28 22 20 19 12 12
0 Moc hezký ponor díky chlapcům z Manta divers. (Zapsal )

01.05.2004 01:05 30 22 18 18 15 15
  Zapsal Melichar Mára