Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

USS Oriskany

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - vrak
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
65 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - 25°C - - - - -
Obrázky lokality
Strážní stanoviště - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality USS Oriskany (též přezdívaná Mighty O, The O-boat) byla letadlová loď třídy Essex.  
 
S její stavbou se začalo v květnu 1942, na vodu byla spuštěna v říjnu 1945. Když byla z 85% hotová bylo v srpnu 1947 rozhodnuto o změně projektu. Protože nová proudová letadla byla vetší a těžší než stará vrtulová, byly instalovány vetší a silnější výtahy, katapulty a brzdící zařízení, zesilněná letová paluba a přestavěn ostrov. Z důvodu změn v těžišti musely být na trup přidané "boule" pro zlepšení stability a také jako dodatečná skladiště leteckého paliva. Toto všechno trvalo do září 1950 kdy byla loď přijata do služby.  
 
Loď je 276m dlouhá, 39 vysoká, s výtlakem 30 800 tun. Max. rychlost byla 61 km/h a dojezd 37 tisíc km. Posádka 2600 mužů, výzbroj 90-100 letadel.  
 
Účastnila se konfliktu v Koreji a ve Vetnamu kde její letouny hlavně bombardovaly pozemní cíle. V říjnu 1966 v podpalubí při nesprávné manipulaci vybuchla magneziová světlice, následný požár poškodil 5 palub a zabil 44 členů posádky.  
 
Po 25 letech ve službě byla v září 1976 vyřazena a dlouhodobě ukotvena. V průběhu času bylo několik pokusů o její znovuuvedení do služby, ale pro velké náklady se neuskutečnily. Na konci studené války byla vyřazena z námořního registru a vše použitelné bylo odmontováno. Trup byl r. 1995 prodán šrotovací společnosti, ale protože ta se ke šrotování neměla, byl prodej r.1997 zrušen a loď byla přidána k tzv. "Mothball Fleet" - lodím uskladněným a udržovaným na neurčito v Texasu.  
 
Těsně předtím si naposledy zahrála ve filmu (předtím několik válečných snímků z 50. a 60. let) kdy představovala Peklo ve filmu Robina Wiliamse Jak přicházejí sny.  
 
V dubnu 2004 ohlásilo námořnictvo že loď převádí na stát Florida a po nezbytných úpravách - zbavení všech ropných produktů, odstranění PCB (kilometry kabelů, protipožární nátěry) byla loď za použití 230kg plastické trhaviny 17 května 2006 potopena 39km jižně od Pensacoly, Florida.  
 
Pro rekreační potápění je nejlepší tzv. ostrov - řídící věž na palubě. Jeho vrchol je v 21m, na palubu je to 40m. Jinam nemá moc smyslu se potápět, plavat nad 280m nudné paluby ve 40m je plýtvání vzduchem. Techničtí potápěči s náležitým vybavením mohou skrz palubní výtahy proniknout do hangárů, ale je potřeba pečlivá příprava, protože se v součastnosti jedná o největší potápitelný vrak na světě ( taky se mu přezdívá Great Carrier Reef, Velký letadlový útes, narážka na australský Velký bariérový útes).  
 
Kterýkoliv potápěčský obchod ve městě dělá tůry na tuto lokalitu, jen je lepší se telefonicky objednat, protože se nejezdí úplně každý den a loď už může být plná. Platí se 165 USD za 2 ponory, 2 láhve za 20, olovo (jakékoliv množství) za 6, všechno plus daň. Ještě je zvykem dát zhruba 20USD palubnímu pomocníkovi, je to jeho jediný plat. Je dobré mít sebou adaptér, protože DIN láhve jsou výjimkou a když už je mají tak leží prázdné v koutě..  
 
Scuba Shack je nejstarší pensacolský potápěcí obchod (na stejném místě od r. 1981), přímo v centru na Palafox Str. hned vedle maríny. U obchodu je zdarma parkoviště kam je dobré přijet brzo ráno, jinak je parkování dost složité.. Kapitán je velice ležérní, nedělá si s ničím moc hlavu, pokud se chcete potápět sólo není problém, zůstat viset na dekompresi půl hodiny taky ne..  
 
Kolem lodi není žádný proud (samozřejmě pokud nahoře nezuří bouře), a loď láká masivní hejna ryb. Kolem se vyskytují žahavé medůzky a během přestávky mezi ponory je dobré si vzít šnorchlovací vybavení a podívat se okolo lodi, jsou na ní většinou nalepení lodivodi a kolem lodi krouží barakudy, když jste trpěliví dá se k nim dostat i na 2 metry.
Vloženo 28.07.2008. Údaje naposledy změněny dne 19.08.2008
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
28.07.2008 10:00 42 35 27 25 10 15
0 Trochu chaos se stopama, Fahrenheitama a librama ale jinak naprostá paráda. Nechali nás řádit v lodi jak Černá ruka, prolezl jsem co se dalo.. (Zapsal Malý Pavel)
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.