Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Kréta - Lygaria Beach

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
14 m
Statistické údaje
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - - -
Obrázky lokality
Poloha lokality - obrázek poslal Belica Ondřej
Popis lokality Zátoka Lygaria leží na východní straně obce Agia Pelagia, přibližně dvacet kilometrů západně od Héraklionu. Sama o sobě není pro potápění nijak zajímavá. Písečné dno s občasnými šutry. Pokud si tu chcete potápění trochu užít (spíše volit menší zlo), zapomeňte na vnitřek zátoky a kopírujte skaliska po stranách zátoky. 
Přesto však díky přítomnosti potápěčského centra nabízí zázemí pro potápěče. 
 
Pravá strana zátoky. 
Ponor lze začít přímo z potápěčského centra European Diving Institute. Poplujete-li směrem na bojky, narazíte ve čtyřech metrech na potopenou loďku. Prostě vrakové potápění se vším všudy. Je tedy lepší sledovat skály po pravé straně. Maximální hloubka ponoru je do 12 metrů. Hlouběji (a dál od skal) je jen písek. 
To, co je zde zajímavé jsou drobné zátočiny a dále hojný počet větších kaniců a chobotnic. 
 
Levá strany zátoky. 
Je lepší naplavat si po hladině na konec zátoky a tam zahájit ponor, jakoby dál od zátoky a pak se pod vodou vrátit zpět do zátoky. Kromě stěn jsou zde k vidění zajímavá zákoutí, kaverny, proluka s langustou a starou kotvou a hojný počet ryb. Cestou zpátky můžete v zátoce narazit na zeje. 
Stěny končí v hloubce kolem 14 metrů, dál je to většinou už jen písek. Vhodné je to spíše pro začátečníky, anebo jako check dive, pokud jste si zapomněli vzít s sebou průkazku a logbook. 
 
Přímo v Lygarii sídlí potápěčské centrum European Diving Institute. Je to jedno ze dvou center patřících témuž majiteli. Na základně lze plnit vzduch, nitrox (až po čistý kyslík) a trimix. Základna disponuje dvěma čluny (jeden pro osm, druhý pro deset potápěčů) a zpravidla dvakrát denně jimi rozváží potápěče po okolních lokalitách. Kromě toho zajišťuje i transport z hotelu na základnu a zpět. Podstatné pro našince je, že transport je v ceně ponoru. V sezoně 2008 se lze na základně domluvit česky. 
www.eurodiving.net
Vloženo 15.08.2008. Údaje naposledy změněny dne 15.08.2008
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.