Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Sodwana Bay - Kwazulu Natal

Detail lokality

Parametry lokality
Typ
Moře - otevřené
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
19 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- 25°C - - - - - - - - - -
Popis lokality

Příjezd skrze městečko Mbazwana. Nádherná písčitá pláž v Národním parku. Vstup je přes gate s ostrahou. Za vstup vždy platíte 20R za osobu. Pro potápěče 2x denně ponory na řadu reefů. Velká rozmanitost korálů, bezobratlých i ryb. Připravte se na fakt, že zde rozhodně nejste sami. Na vodu každé ráno vyjíždí několik člunů potápěčů. Lokalita je ale tak rozlehlá, že se pod vodou nepotkáte. Mezi ponory je možné posedět v hospůdce ve stínu stromů. Alkohol zde nedostanete, ale levně se najíte a napijete. Černí kluci Vám mezi tím vymění lahve a postarají se o naložení výstroje. Ponory si objednejte dopředu, nejlépe spolu s ubytováním. Doporučení k termínu návštěvy: "Raději jezděte mimo svátky v Jižní Africe. Jsou to hlavně prázdniny o Vánocích a Velikonoce. Další si pro jistotu zjistěte sami."

Na místě operuje několik potápěčských škol. Přímo v národním parku mají základnu Coral Divers (Padi), disponují nejen dive centrem, ale i ubytovacími kapacitami (klimatizované chatky), tj. není pak nutné opouštět brány parku. Ponory na následující den se domlouvají/rezervují vždy v 19:00 večer. Mimo sezónu je tedy možné domluvit se až na místě. O svátcích a prázdninách to může být jinak...

Reefy jsou pojmenovány podle vzdálenosti od výchozího mysu: tj. 2 miles reef je nejblíže, následují 5 miles reef, 7 miles reef a další. Většina reefů je velmi rozsáhlá a obsahuje více potápěčských lokalit. Popisy lokalit v dive centru mj. dle obtížnosti OWD/AOWD jsou velmi přehledné. Platit ponory, půjčovné, i nevysokou částku obecného povolení k potápění v rezervaci (vydáváno na měsíc) lze kartou.

Vloženo 23.03.2009. Údaje naposledy změněny dne 22.02.2019
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
12.02.2019 08:00 24 28 24 24 8 8
0 3 ponory ve dvou dnech (odpoledne se na této lokalitě zkrátka nepotápí, z nejasných důvodů - kvůli přílivu a odlivu to nebude). První na 7 miles reef, druhý a třetí na 2 miles reef. Vzhledem k velkým vlnám byl příboj i pod hladinou cítit - a viditelnost klesala až k osmi metrům. Zejména druhý den byly proudy velmi silné a ponor fyzicky náročný. Lokality samotné jsou krásné - vzhledem k rozlehlosti reefů sice na moře vyrážejí desítky člunů, ale na konkrétním místě je pod vodou vždy jen jedna skupina. Korály spíše přisedlejší druhy - což je fajn, díky tomu není útes příliš poškozený. Ryb podobně jako v Egyptě, včetně opravdu velkých hejn. Můj buddy zahlédl i žraloka, já to štěstí neměl. Želvy, kanicové, rejnoci na každém ponoru. Za zmínku stojí i fakt, že ceny ponorů i půjčovného jsou zde velmi vstřícné, ve srovnání s Evropou na cca 50% (vzhledem ke kurzu Randu). Lahve 12l, tlakování nic moc, na prvním ponoru jsem začínal jen se 190. Takže spíš doporučuji mělčí lokality: systém mají navíc takový, že dive master odesílá podél bójky na hladinu ty, co už mají málo vzduchu - a ty, co mají vzduchu dost, nechává na ponoru déle. Na druhou stranu, v hlubší lokalitě na 7 miles reef už v těch 24 metrech nebyl příboj příliš znatelný. (Zapsal )

23.02.2009 09:00 20 27 27 30 30
0 Týden potápění. Neuvádím tedy každý jeden ponor. Během týdne jsme viděli Wale shark 2x, Delfíny, bělocípé a kytarové žraloky, trnuchy, obrovské murény, želvy, velké množství korálových ryb. Rozmanité dno plné jeskyněk a kaňonů. Přes varování o velkém počtu potapěčů, bylo to lepší než v Egyptě na Deep South. (Zapsal )
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.