Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Imploze svítilny

2001, Hallstat, jak si nevyrobit baterku

autor: Liston Tomáš  (publikováno: 05.06.2003)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Předloni jsme se jeli s partou kamarádů potápět do Rakouska do okolí Hallstattu. Na tom by nebylo vcelku nic pikantního, kdyby jeden s kolegů nepřinesl na vyzkoušení novou podvodnickou baterku z vlastní dílny.

Nebýt toho, že bylo použito některých modernějších materiálů, neznalý by se mohl domnívat, že jde o výrobek z minulého století. Nicméně lampa svítila (záměrně uvádím lampa, protože se v žádném případě nejednalo o příruční baterku) a to celkem slušně.

Jak to monstrum vypadalo? Tělo tvořil válec z novodurové trubky (silnější než klasická odpadová) s rozměry asi 25 x 50 cm. O světlo se staral reflektor dle kolegy snad z traktoru a zdrojem energie byl olověný hermetizovaný 12 V akumulátor značných rozměrů. Inu, halogenka hezky papkala. Vše bylo pečlivě prošroubováno a zatmeleno. Držák byl vyroben z rukojeti dřevěného zednického hladítka. Pokud nějakého fandu lampa zaujala svým provedením, musel být v sedmém nebi, když si tento ingot potěžkal. Nebýt vztlaku vody, bylo to, jako kdyby do ruky chytil kovadlinu.

Samotný ponor probíhal celkem bez problémů. Rozdělili jsme se do malých skupinek a snažili se najít na dně vrak mikrobusu. Kolegovi jsme záviděli, jak mu to oproti nám hezky svítí a vychutnávali si okamžiky ponoru. Sestupovali jsme do hloubky kolem 30 m a najednou se ozvala rána (přesněji řečeno mrda), že mi málem praskly bubínky. Zmateně jsem koukal na kolegyni, která plavala vedle mne a přemýšlel, co se vlastně stalo. V tu chvíli mne napadlo, že se snad někomu musela roztrhnout láhev, nebo žaket, což by nebylo nic příjemného.

Okamžiky vzrušení rozehnal kolega, který se najednou vynořil ze tmy s torzem lampy v ruce. Z povedeného výrobku zůstala rukojeť hladítka se zbytky rozlámaného novoduru a dva kabely, které zřejmě propojovaly akumulátor se žárovkou. Zkrátka to ten tlak nevydrželo. Na břehu proběhla ještě veselá diskuse, nicméně mne přesvědčila, že člověk není nikdy tak chudý, aby si nemohl koupit originální výstroj.


Poznámka ZŠ: Podle popisu šlo pravděpodobně o implozi reflektoru z traktoru, který rozhodně není stavěný na takový přetlak. Podobné imploze poblíž těla potápěče mohou způsobit ošklivá zranění. Při výrobě svítilny nebo i pouzdra na fotoaparát či kameru je vždy nutné použít dostatečnou tloušťku skla a výrobek otestovat nejlépe v tlakové komůrce nebo spuštěním na laně do dvojnásobné hloubky, než kterou považujete za pracovní.

autor: Liston Tomáš
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier