Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Blesk zabil potápěče

22. července 2007, Broward County, Florida, USA

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 30.07.2007)

Do potápěče těsně po vynoření uhodil na hladině.

Blesk nad hladinou moře, ilustrační foto

Severně od Miami se v neděli vyskytly silné odpolední bouřky. Potápěči se vraceli z ponoru, byly asi tři hodiny odpoledne. Dva už byli na šestimetrovém člunu, Stephen Wilson (36) se právě vynořoval spolu s parťákem, když do jeho lahve na hladině uhodil blesk. Byl asi 10 m od člunu.

Asi 10 minut trvalo, než se ostatním podařilo dostat Wilsona do člunu. Mezitím vysílačkou zavolali o pomoc. O pár minut později přijeli ke břehu, kde na ně čekali záchranáři vodní záchranné služby. Wilson měl zástavu srdce, pokus o defibrilaci a resuscitaci nebyl úspěšný. Po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého.

Předpovědní služba v Miami vydala varování před bouřemi, je ale pravděpodobné, že potápěči námořní předpověď nesledovali. Bouřky se na jižní Floridě objevují velmi rychle, potápěč nemá pod hladinou šanci blížící se bouři zpozorovat.

Je zajímavé, že láhev na hladině vytvořila pro blesk přitažlivější cíl, než nedaleký člun, který vyčníval mnohem výš nad vodu. Bylo by odvážné zobecnit jeden případ, ale podle všeho to vypadá, že v bouřce je potápěč nejbezpečnější hluboko pod hladinou.

autor: Sládek Tomáš