Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dragon Fish

červen 1999, pokousání jedovatou rybou

autor: Karásek Petr  (publikováno: 27.01.2001)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

V neděli se vrátili dva potápěči z našeho klubu z řeckého ostrova Kos. Při potápění na nádech v cca 6 m potkali dragon-fish (řecký - Drakena, latinsky - Trachinus araneus).

Trachinus Araneus - fishbase.org
Poznámka redakce:
Podrobnosti o druhu Trachinus Araneus najdete na www.fishbase.org.

Jedná se o rybu dorůstající 40 cm, která má jedovaté ostny na hřbetě, po stranách a za žábrami. V letních měsících se skovává v písku na plážích a číhá na kořist. Pokud na ní stoupnete, tak se projevují symptomy jako např. znecitlivění a ostrá bolest v noze. Lékaři jsou vybavení injekcemi, které prinášejí okamžitě ulehčení. Tolik z propagačního překladu o ostrově Kos, kde před touto rybou varují.

Naši potápěči neznali výše uvedeného, k rybě připlavali a jeden natáhl k ní ruku. Ta na něho zaútočila a kousla ho do ruky a následně při vynořování dvakrát do nohy a zůstala zakousnutá ve stehně, odkud ji musel holou rukou odtrhnout. Když doplaval (asi 150 m na břeh) měl oteklé nohy, místy necitlivé a se silnou bolesti v místech po kousnutí. Místní ho okamžitě odvezli k lékaři, kde dostal 2x kapačku a nějaké prášky (jejich účel se přesně nepodařilo určit, ale podle složení usoudili naší lékaři, že se jednalo o lék proti alergii). Po návratu domů (za cca 5 dní) měl ještě oteklou nohu a bolesti. V současné době je léčen antibiotiky.

Poučení - nesahat na to, co neznám a seznámit se po příjezdu k moři s možným nebezpečím. Za tímto účelem je na ostrově Kos vydáván propagační časopis Where and how in Kos za 900 drachem, který si koupili až po této události a podle kterého mohli přesně identifikovat rybu, která je napadla.

autor: Karásek Petr
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek