Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Neodborně zapojené osvětlení bazénu zabíjelo

Leština (Jičínsko), 18.7.2006

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 24.09.2006)

Při koupání zachytil jednapadesátiletý muž rukou o provizorně udělané osvětlení zahradního bazénu, které spadlo do vody.

Když se dotknul kovové hrany bazénu, byl zasažen elektrickým proudem. V bazénu byla ještě jeho přítelkyně se synem. Z bazénu se stala past, nikdo nemohl ven.

Po několika dlouhých minutách nedobrovolně strávených ve vodě dostala žena nápad, jak by se mohli zachránit. Svého syna přehodila přes okraj bazénu na trávu tak, aby se ho nedotkl. Ten pak odpojil kabel ze zásuvky a přivolal pomoc. Muž i přes veškerou péči záchranářů při převozu do nemocnice zemřel.

"Prošetřujeme, kdo osvětlení provizorně nainstaloval. Zatím to vypadá, že to udělal zemřelý muž," sdělila policejní mluvčí.

Co se vlastně stalo?

Provizorní osvětlení tvořila objímka se žárovkou na kabelu, pověšená nad bazén. Bazén byl skládací, plastový s kovovou nosnou konstrukcí.

Poté, co žárovka spadla do vody, bylo ve vodě plné napětí přivedené kabelem ze zásuvky. To by ještě tolik nevadilo, napětí samo nezabíjí, zabíjí až proud procházející tělem. Potom se ale muž dotknul kovové konstrukce tvořící okraj bazénu, která stála volně na trávě a byla tedy uzemněná. Obvod se uzavřel, došlo k průchodu proudu.

Stačilo vyhodit kabel ven z vody, to ale nikoho nenapadlo.

Smrtelnému úrazu mohl zabránit proudový chránič za pár set korun. Pro staré rozvody se dá koupit zásuvka, ve které je chránič zabudovaný, k dostání jsou chráněné prodlužovací přívody.

Správně má být ochrana udělána ještě mnohem důkladněji. Elektrickou instalaci plaveckých bazénů a jiných nádrží upravuje norma ČSN 33 2000-7-702. Podrobnosti například na tzb.

autor: Sládek Tomáš