Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Prasknutí středotlaké hadice

zážitek Viktora Hrnčíře z bazénu

autor: Hrnčíř Viktor  (publikováno: 12.12.1998)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Zaujímalo by ma, akú ujmu na zdraví môže spôsobiť prasknutie strednotlakej hadice. Bol niekto svedkom takej udalosti a ako to dopadlo?

Miroslav Lacúška

(TS: jestli jsem špatně doplnil slovenskou diakritiku, prosím za prominutí a předem děkuji za upozornění)


No, když si odmyslíš takovou drobnost, jako že není vzduch, tak jen drobné nepříjemnosti. Když mi ulítla středotlaká hadice hned u druhého stupně, tak jsem nevěděl, či jsem. Představ si to tak, že jsi přivázaný k jedinci stihnutému amokem a on tě bije po hlavě, krku a hrudi zahradní hadicí, která v mém případě měla na konci ještě část kovové koncovky.

Měl jsem rozbitý zorník masky (ona to byla taková povlovka, takže se není co divit) a za uchem týden jelito, neměl jsem v době "výprasku" na hlavě haubnu. Stalo se mi to na bazéně ve čtyřech metrech, takže jsem v počátečním zpanikaření vyjel na hladinu jak čamrda. Ale tam to bylo o něco horší, protože jak jsem zvedl první stupeň z vody, tak ta hadice ucítila mrcha menší odpor a začala sebou mrskat rychleji. Odrážela se de-facto od hladiny a už mne bila jen po hubě. Asi by bylo bývalo bylo lepši se vyzout z přístroje a flašku nechat pod vodou. Dobrý nápad měl kamarád: rychle namočil v bazénu takovou velkou osušku a hodil mi ji přes láhev, pak už ta hadice neměla šanci.

Zavřeli mi ventil, všechno dobře dopadlo a jestli neumřeli, tak žijou dodnes.

Poznámka: Prý je lepší, když hadice ulítne hned u prvního stupně. To tě majzne jen jednou. Ale to jsem slyšel jen vyprávět.

autor: Hrnčíř Viktor
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek