Nedostatečné vyrovnávání tlaku v potápěčské masce zapříčinilo, že postižený nějakou dobu vypadal jako upír. Vzniklo barotrauma očí z podtlaku, při kterém popraskaly žilky v bělmu oka.
Postižený se potápěl s maskou o velmi velkém vnitřním objemu (Mares ESA). Uvádí, že při ponoru pocítil první problém asi v 10 metrech. Vynořil se, povolil řemínky masky a opět se zanořil. Problémy se dostavily opět a tak se pokoušel masku opakovaně vymývat. Ponor dokončil.
Další den se nepotápěl a navštívil jsem lékaře. Lékař mu předepsal kapky a sdělil, že i když to vypadá hrozivě, v podstatě nic to není (další potápění nezakázal). Postiženého oči nebolely a viděl naprosto normálně. Od třetího dne po nehodě se začal opět potápět, udělal několik ponorů.
Nehoda se stala na Kanárských ostrovech. Po návratu do ČR navštívil očního lékaře, který též konstatoval, že nejde o závažné poškození.
Začátečníci občas zapomínají včas vyrovnávat. Ale i zkušenějším potápěčům se může něco podobného přihodit při přechodu z malé na velkoobjemovou masku. Problém obvykle nastává, když potápěč není díky přítlaku lícnice, vyvozenému příliš utaženým upínacím páskem, schopen rozpoznat narůstající podtlak.